Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

PPK wypłata co miesiąc, czy warto?

Biznes Data publikacji - 2 stycznia 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
ppk wypłata co miesiąc


PPK czyli pracowniczy plan kapitałowy to środki, które mogą być wypłacane w każdym momencie. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze można wypłacić pełną kwotę widniejącą na rachunku. Środki PPK wypłata co miesiąc, czy to możliwe?

Co to jest PPK?

Pracowniczy plan kapitałowy może być wypłacany nawet w pełnej kwocie, jednakże trzeba liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach okazuje się to po prostu niemożliwe. Często wymagane będzie zapłacenie podatku, dzięki czemu utracona zostanie część dopłat rządowych. Ustawa, która określa PPK wskazuje możliwości wypłacania zgromadzonych pieniędzy, w zależności od tego w jakim wieku jest osoba czy w jakiej sytuacji się ona znalazła. Ustawodawca przewidział sytuację, w której środki PPK mogą być wypłacone osobom powyżej 60. roku życia. Pracownik może podjąć decyzję o wypłacie swoich środków, które zgromadziły się przez lata pracy na koncie oszczędnościowym. Dzięki czemu nie musi ich dalej gromadzić i z nich skorzystać. Osoba taka dostanie w pierwszej transzy dużą kwotę wynoszącą 25% całości, reszta będzie mu wypłacana przez dziesięć następnych lat w 120 ratach. Ważne jest to, że wypłaty te nie podlegają opodatkowaniu. Jeśli chce się wypłacić całość to trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty związane z zapłaceniem podatku.

Wypłata środków z PPK przez osoby młodsze

Warto zaznaczyć, że wiek nie jest jedynym wymogiem do wypłacenia pieniędzy z konta oszczędnościowego, jak wiadomo można również wypłacić te środki wtedy gdy pojawią się problemy zdrowotne. Wypłata taka jest możliwa, wtedy pieniądze mają sfinansować leczenie osoby, która gromadziła środki, ale też jej małżonka czy dzieci. Wtedy też pieniądze wypłacane mogą być bez konieczności opłacenia podatku.
Warto zaznaczyć, że nie każda choroba zobowiązuje do wypłaty środków. Według zapisów ustawy tylko w przypadku poważnego zachorowania można te środki wypłacić. Jest to sytuacja, w której osoba stała się całkowicie niezdolna do pracy. Niezdolność ta musi zostać stwierdzona przez lekarza lub komisję lekarską działająca na polecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności również mogą sięgnąć po te środki. W obu przypadkach orzeczenie musi być wystawione na co najmniej 2 lata.

Kiedy można wypłacić środki?

Jako iż środki te mogą być wypłacone również na rzecz dzieci to można z nich skorzystać w przypadku gdy, dziecko poniżej 16. roku życia jest niepełnosprawne. W ustawie dotyczącej PPK wymieniono katalog chorób, które obligują fundusz do wypłaty środków. Jest to np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, bakteryjne zapalenie mózgu, niewydolność nerek, zapalenie mózgu, padaczka czy utrata wzroku.
Na szczęście, środki te mogą zostać wypłacone nie tylko w sytuacji, w której osoba zachorowała. Osoby, które nie ukończyły 45 roku życia mogą skorzystać z opcji wypłaty środków na rzecz budowy domu czy jego przebudowy. W takim przypadku, wypłacone środki trzeba oddać w ciągu 15 lat. Zwrot ten musi nastąpić nie później niż w ciągu 5 lat od dnia wypłaty środków z PPK.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?