Problemy towarzyszą każdemu z nas. Często radzimy sobie sami, ale czasami zdarza się taki moment, w którym potrzebna jest pomoc specjalisty. Kiedy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry?
Psycholog – kto to jest?
Szukając specjalistycznej pomocy często zastanawiamy się, czy korzystniejsze będzie wsparcie psychologa czy psychiatry. Nie każdy wie jaka jest różnica między tymi dwoma zawodami.
Psycholog a psychoterapeuta to pojęcia, które przez wiele osób odbierane są jednoznacznie. Jest to błąd! Psycholog jest niezbędny, gdy potrzebna jest pomoc psychologiczna. Trzeba pamiętać, że osoby, które chcą zostać psychologiem muszą ukończyć pięcioletnie studia magisterskie, a następnie wybierają specjalizację. Psychologia jest bardzo szeroką dziedziną i można kształcić się w wielu kierunkach.
Psychologowie pracują w wielu miejscach. Wyróżnia się psychologię kliniczną, oświaty, edukacji czy rehabilitacji. Psycholog ma wiedzę i uprawnienia, by skierować pacjenta do psychoterapeuty lub psychiatry. Z ich pomocy można korzystać w momentach, które są dla nas trudne i stresujące. Psychoterapeuta pomoże uporać się z traumą po ciężkich przeżyciach. Mogą to być problemy po trudnym dzieciństwie, utracie kogoś bliskiego czy zmierzenie się z chorobą w rodzinie.
Psycholog a psychoterapeuta dla wielu osób kojarzy się bardzo podobnie. Trzeba jednak wiedzieć, że psychoterapeuta pomaga w czasie terapii. Stosuje różnorodne metody, by pomóc pacjentowi wrócić do równowagi psychicznej i poradzić sobie ze swoimi przeżyciami.
Psychoterapeuta pracuje w nurcie konkretnej teorii. Nie jest jednak uprawniony do wystawiani recept i wspomagania terapii lekami.
Sprawdź także https://e-waluty.net.pl/eksperymenty-psychologiczne-ktore-pomogly-poznac-ludzka-psychike/
Kiedy konieczna jest pomoc psychiatry?
Osoby, które decydują się na przepracowanie swoich problemów również borykają się z pytaniem do kogo udać się po pomoc.
Trzeba wiedzieć, że psycholog a psychiatra to dwa różne zawody, a ich przedstawiciele mają różne uprawnienia i możliwości.
Psychoterapeuta nie jest lekarzem w ścisłym znaczeniu tego słowa. Psychoterapeuta może skierować pacjenta do psychiatry. Dzięki temu pacjent będzie miał wdrożone leczenie farmakologiczne.
Psychiatra jest lekarzem, który wywołuje mieszane uczucia. Część pacjentów obawia się wizyty u niego, gdyż wiąże się to z pewnymi stereotypami, które nadal funkcjonują w naszej świadomości. Nie jest to dobre podejście.
Leczenie zaburzeń psychicznych często jest koniecznością, by poradzić sobie z codziennością. Psychiatra jest w stanie przepisać pacjentowi leki, które pomogą ustabilizować stan psychiczny. Często zażywanie leków jest niezbędne, by rozpocząć terapię.
Psycholog czy psychiatra – o czym warto wiedzieć?
Trzeba pamiętać, że psycholog ma możliwość wysłać pacjenta na terapię do psychoterapeuty lub skierować na leczenie do psychiatry. Psychoterapeuta jest w stanie pomóc pacjentowi przepracować traumy, ale to psychiatra ma uprawnienia do prowadzenia terapii farmakologicznej, która często jest koniecznością, by rozpocząć pracę.
Na pytanie psycholog czy psychiatra często można uzyskać odpowiedź udając się na wizytę do psychologa. To właśnie on może zdecydować czy leki będą niezbędne, by terapia okazała się skuteczna.
Zobacz również jak zarabiać duże pieniądze