Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak założyć profil zaufany przez bank?

Finanse Data publikacji - 24 września 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
profil zaufany przez bank

Coraz więcej osób decyduje się na załatwianie różnych urzędowych spraw przez internet. Jest to znacznie szybsza i łatwiejsza forma. Nie trzeba wychodzić z domu i można oszczędzić dużo czasu. Należy jedynie założyć profil zaufany. Jak założyć profil zaufany przez bank? To tak naprawdę najprostsza opcja. Jak to zrobić? Czy jest to bezpieczne? Jakie sprawy można załatwić, mając profil zaufany?

Co to jest profil zaufany?

Profil zaufany jest usługą, która identyfikuje daną osobę i pozwala dzięki temu załatwić wiele spraw urzędowych wymagających złożenia podpisu. Każdy profil zaufany zawiera podstawowe informacje o obywatelu, takie jak numer PESEL, dane osobowe, telefon czy nawet adres poczty elektronicznej. Jest to niejako odpowiednik odręcznego podpisu, który wymagany jest w większości urzędów. Zakładając taki profil, można elektroniczne podpisywać dokumenty, wnioski i podania o każdej porze dnia i nocy przez siedem dni w tygodniu. Zyskuje się dostęp do usług rządowych i publicznych.

Przeczytaj też czym jest kalkulator zdolności kredytowej

jak potwierdzić profil zaufany przez bank

Jak założyć profil zaufany?

Jedną z najprostszych metod uzyskania profilu zaufanego jest zarejestrowanie go przez bank. W obecnych czasach każdy ma konto osobiste w banku i prawie każdy bank umożliwia taką funkcję. Dodatkowo jest to całkowicie bezpieczna metoda tak samo, jak korzystanie z usług bankowych. Można sprawdzić, czy bank oferuje taką możliwość, dzwoniąc na infolinię lub wchodząc na stronę internetową banku. Zakładanie profilu jest banalnie proste. Wystarczy postępować zgodnie z poleceniami, które znajdują się na ekranie. Należy pamiętać, że profil zaufany ma ważność 3 lata i po tym czasie należy go przedłużyć na kolejny okres. Wiele osób zastanawia się, jak potwierdzić profil zaufany przez bank? Jest to bardzo proste i w każdym banku wygląda to praktycznie identycznie. Najczęściej wymagane jest zalogowanie się na konto bankowe poprzez stronę internetową lub aplikację mobilną i postępowanie według wskazówek. Ostatecznym krokiem jest potwierdzenie operacji kodem wysłanym na telefon SMS-em.

Co należy wiedzieć o profilu zaufanym?

Każda osoba, która chce założyć profil zaufany, musi mieć adres e-mail. To na pocztę elektroniczną przychodzą potwierdzenia operacji i wiadomości dotyczące profilu. W każdym momencie jest możliwość rezygnacji z profilu. Można to zrobić, wypełniając wniosek o unieważnienie profilu lub samodzielnie dokonać tego na ePUAP. Jest także możliwość założenia profilu dziecku. Dostępne jest to dla dzieci powyżej 13. roku życia. Muszą mieć one jedynie nadany numer PESEL i pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Zakładanie profilu wygląda tak samo, jak w przypadku osoby dorosłej. Istnieje także możliwość przeniesienia profilu zaufanego do innego banku. Co zrobić, gdy ktoś nie ma konta w banku? Jest rozwiązanie także tego problemu. Wystarczy założyć tymczasowy profil zaufany. Jedynie należy umówić się na rozmowę online z urzędnikiem. Założony profil zaufany przez bank jest w pełni bezpieczny, o czym warto pamiętać. Nie trzeba się martwić, że ktoś będzie miał dostęp do poufnych informacji. Dzięki profilowi można załatwiać sprawy w ZUS-ie, Urzędzie Skarbowym czy w Urzędzie Miejskim.

Zobacz również https://e-waluty.net.pl/jak-zmienic-dostawce-pradu-i-czy-warto-to-zrobic/

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?