Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Czy od kryptowalut należy zapłacić podatek?

Finanse Data publikacji - 2 stycznia 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
podatki od kryptowalut


Kryptowaluty bardzo często określa się mianem pieniądza przyszłości. Jest to sztucznie wytworzone pieniądz, który nie posiada żadnej fizycznej formy. Kryptowaluty występują wyłącznie w formie elektronicznej, ale jednocześnie swobodnie można je zamienić na fizyczny pieniądz przy pomocy transakcji sprzedaży. Ostatnimi czasy najpopularniejszą walutą wciąż pozostaje Bitcoin, który może pochwalić się naprawdę wysoką wartością.

Jak wygląda kwestia obrotu kryptowalutami?

Śmiało można powiedzieć, że obrót kryptowalutami przypomina transakcje, które wykonuje się przy pomocy tradycyjnych walut. Kryptowalutami śmiało można zapłacić za poszczególne towary i usługi, pod warunkiem, że są one akceptowane przez sprzedawców. Przy pomocy kryptowalut można także inwestować na giełdzie, a także lokować je w funduszach. Bez żadnego problemu można je zamienić na walutę dowolnego kraju i wypłacić w formie fizycznej.

Popularność kryptowalut wzrosła wtedy, kiedy Bitcoin znacznie zyskał na wartości. W tym samym momencie okazało się, że osoby, które zainwestowały w niego stosunkowo niewielkie sumy, dziś mogą określać się milionerami.

Na tym gównie właśnie polega obrót kryptowalutami – na kupnie ich po niższej cenie, a następnie sprzedaży, kiedy ich wartość wzrośnie. W ten sposób w krótkim czasie można osiągnąć naprawdę pokaźne zyski. Jak jednak wygląda kwestia podatku od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut

Na początku warto podkreślić, że coraz większa liczba krajów świata wprowadziła kryptowaluty jako oficjalne środki płatnicze. Przykładowo, w USA, w Chinach czy Rosji przy pomocy bitcoinów można kupić niemal wszystko – od kawy, aż po luksusowy samochód.

Nas jednak interesuje przede wszystkim prawo polskie. W Polsce posiadanie kryptowalut nie jest na razie opodatkowane. Niemniej jednak, wprowadzenie takowych przepisów jest w planach, jako że kryptowaluty wciąż zyskują na popularności i nic nie zapowiada, by wkrótce miało się to zmienić.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podatki od kryptowalut odprowadzić należy w sytuacji, kiedy uzyskuje się przychody z obrotu nimi. Osoba, która sprzedała kryptowaluty z finansową korzyścią, zobowiązana jest do rozliczenia transakcji przy pomocy deklaracji PIT.

W dużym skrócie – opodatkowaniu podlega transakcja, kiedy walutę wirtualną wymienia się na prawny środek płatniczy bądź też usługę lub prawa majątkowe. Przez polskiego ustawodawcę wymiana kryptowaluty na inny wirtualny pieniądz nie jest uznawana jako przychód – czyli można powiedzieć, że wzajemna wymiana kryptowalut nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku sprzedaży kryptowalut i osiągnięcia zysków z tego tytułu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Obrót kryptowalutami rozlicza się przy pomocy formularza pit-38. Deklarację należy dostarczyć do 30 kwietnia do właściwego urzędu skarbowego.

Każdy podatnik, który rozlicza się z urzędem skarbowym z tytułu przychodów pochodzących od obrotu kryptowalutami, może również skorzystać z odliczeń podatkowych. Można do nich zaliczyć między innymi rachunki za prąd, dostęp do internetu czy też zakup komputera, na którym przeprowadza się transakcje.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?