Strona główna
Nauka
Tutaj jesteś

Eksperymenty psychologiczne, które pomogły poznać ludzką psychikę

Nauka Data publikacji - 26 września 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
eksperymenty psychologiczne

Naukowcy zawsze przeprowadzali eksperymenty psychologiczne. To właśnie dzięki sprawdzeniu swoich teorii w praktyce mogli dowiedzieć się, czy założenia są prawdziwe. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie eksperymenty były etyczne, a zainteresowani zdawali sobie sprawę z ich skutków. O jakich najciekawszych eksperymentach na ludziach warto pamiętać?

Ludzkie okrucieństwo

II wojna światowa była czasem wielkiego i niezrozumiałego okrucieństwa. Jeszcze wiele lat później zastanawiano się nad jego przyczynami. Wielu psychologów było bardzo zainteresowanych mechanizmami, które powodują, że człowiek jest w stanie okazać innej istocie ludzkiej takie okrucieństwo.

Philip Zimbardo przeprowadził eksperyment, w którym grupę osób podzielił na więźniów i strażników. Mieli oni funkcjonować tak, jak w więzieniu. Już po 6 dniach psycholog musiał zrezygnować ze swojego eksperymentu, gdyż strażnicy zaczęli znęcać się nad więźniami.

eksperymenty psychologiczne

Eksperyment stanfordzki udowodnił, że ludzie, którzy mają władzę, przewagę i możliwości zaczynają je wykorzystywać. Eksperyment psychologia wykazał, że sytuacja niejako usprawiedliwia zachowania ludzi. Większość osób, w sprzyjających warunkach, zaczyna przejawiać okrucieństwo. Było to nawiązanie do sytuacji, która wydarzyła się w obozach koncentracyjnych, a także innych obozach jenieckich w warunkach konfliktów zbrojnych.

Przeczytaj również https://homedelight.pl/szalwia-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-uprawa/

Efekt widza

Bibb Latane oraz John Darley zajęli się badaniem „efektu widza”, który polega na rozproszonej odpowiedzialności. Do badania skłoniła ich sytuacja, w której została zamordowana młoda dziewczyna. Z zeznań świadków wynikało, że widziało to 38 osób. Dlaczego nikt nie zareagował?

Eksperyment na ludziach przeprowadzony przez naukowców pokazuje, że w sytuacji, gdy jesteśmy w grupie zrzucamy odpowiedzialność na inne osoby. Wszyscy są przekonani, że zareaguje ktoś inny, i on już nie musi. W ten sposób nikt nie wykazuje chęci do działania, a poszkodowana osoba zostaje sama.

Eksperyment psychologia pokazał, że w sytuacji, gdy nie ma innych osób częściej reagujemy pomagając poszkodowanemu.

Czy ludzie są konformistami?

Eksperymenty na ludziach, które przeprowadził Asch pokazują, że ludzie są konformistami, którzy za wszelką cenę chcą wpasować się w grupę. Nie ma znaczenie, czy ma ona rację czy się myli.

Eksperyment na ludziach, polegał na zadaniu prostego pytania, gdzie odpowiedź była oczywista. Pytanie, która z pokazywanych linii jest dłuższa pokazał, że większość osób, która znała odpowiedź innej osoby kierowała się jej opinią. W samotności większość uczestników podawała prawidłowe odpowiedzi. Kierując się opinia innych już nie.

Eksperymenty na ludziach przeprowadzone przez Ascha pokazują, że bardzo chcemy być tacy jak grupa. Nawet mając świadomość, że popełnia ona błąd wolimy dostosować się do zachowania większości.

Eksperymenty psychologiczne pozwalają naukowcom udowodnić tezy, które wcześniej założyli. To właśnie dzięki nim poznajemy zasady funkcjonowania ludzkiej psychiki. To dzięki nim zmieniliśmy postrzeganie ludzkich zachowań, które rządzą człowiekiem na co dzień.

Zobacz również https://e-waluty.net.pl/jakie-ubezpieczenie-na-zycie-wybrac/

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?