Strona główna
Nauka
Tutaj jesteś

Firma windykacyjna – co może?

Nauka Data publikacji - 28 lutego 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
firma windykacyjna


Ściąganie długów to proces niełatwy i skomplikowany. Wierzyciele mają wiele możliwości, które pozwalają im skutecznie wyegzekwować należne im pieniądze. Mogą zaległych należności dochodzić w sposób zupełnie prywatny, bądź też skorzystać z usług firmy windykacyjnej, co jest najbardziej popularną opcją. Bardzo często zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy nie zdają sobie sprawy z tego, co wchodzi w zakres obowiązków firmy windykacyjnej. Tymczasem okazuje się, że absolutnie nie posiada ona takich uprawnień, jak komornik czy też sąd.

Kiedy może zacząć działać firma windykacyjna?

Warto zastanowić się, w którym momencie wierzyciel może żądać wymagalności zadłużenia od swojego dłużnika. Termin spłaty zobowiązania najczęściej określony jest przez treść zawartej wcześniej umowy. Wierzyciel może zastanowić się nad dochodzeniem realizacji zadłużenia na drodze prywatnej, jednak zazwyczaj jest to zwyczajnie nieskuteczne i zajmuje wiele czasu.

Wielu wierzycieli decyduje się na skorzystanie z usług firmy windykacyjnej w momencie, kiedy dłużnik zalega ze spłatą zobowiązania. Wierzyciele wybierają ten sposób działania czasem jeszcze przed skierowaniem sprawy na drogę sądową, bądź też zamiast tego. Warto wiedzieć, że firma windykacyjna może zacząć działać nawet w tym momencie, kiedy dług jest jeszcze świeży – czyli od dnia wymagalności upłynęło niewiele czasu.

Wierzyciele bardzo często zlecają działania firmy windykacyjnej w momencie, kiedy zobowiązanie jest przedawnione, a wierzyciel zdaje sobie sprawę z tego, że droga sądowa nie będzie skutkowała uzyskaniem korzystnego wyroku.

Co może firma windykacyjna?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że firmy windykacyjne nie są organami, które mogą zająć się egzekucją długu. Windykatorzy nie mają więc takich uprawnień, jak organy państwowe. Bardzo często bywa jednak tak, że firma windykacyjna celowo i świadomie wprowadza dłużników w błąd, podejmując przeciwko nim czynności. Windykatorzy bardzo często nie przyznają się przed klientami, że posiadają mocno ograniczone pole działania.

Firma windykacyjna może podejmować działania, które mają na celu uiszczenie długu przez dłużnika. Osoby zadające sobie pytanie, co może firma windykacyjna, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że może działać ona niezależnie od tego, czy w sprawie toczy się już postępowanie sądowe.

Mimo tego, że windykatorzy działają o wiele szybciej niż sąd czy komornik, to jednak bardzo często ich działania cechują się niższą. skutecznością. Windykatorzy mogą wezwać dłużnika do zapłaty poprzez wysyłanie wezwania na adres jego zamieszkania, bądź też informować dłużnika o bieżącym stanie zadłużenia. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że z dnia na dzień jest ono coraz wyższe, biorąc pod uwagę narastające odsetki i umowne kary.

Firma windykacyjna żaden sposób nie może wyegzekwować od dłużnika zaległości, ściągając je z jego majątku. Zakres jej uprawnień jest bowiem bardzo ograniczony, pomimo tego, że windykatorzy bardzo często nadużywają swoich kompetencji.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?