Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Twój e-PIT – czyli jak rozliczyć PIT online?

Finanse Data publikacji - 14 lipca 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
twój e-pit

Złożenie zeznania podatkowego to obowiązek niemal każdego dorosłego Polaka. Rozliczenie roczne obowiązuje wszystkich, którzy generują jakiekolwiek przychody – zarówno za pośrednictwem płatnika, jak i z własnej działalności gospodarczej, czy też różnego rodzaju świadczeń. Warto więc sprawdzić, jak rozliczyć PIT online szybko, łatwo i bez najmniejszych problemów. Jaki program PIT sprawdzi się w tym celu? 

Twój e-PIT — jak to działa? 

Już od wielu lat, jako podatnicy możemy rozliczać swój PIT online. Jest to niezwykłe ułatwienie całej procedury. Aby złożyć zeznanie podatkowe, nie musimy dzięki temu nawet wychodzić z domu, ponieważ dosłownie wszystko załatwimy przez internet, na specjalnym portalu podatkowym. Jednak od 2019 roku składanie PIT jest jeszcze łatwiejsze. Wtedy bowiem Ministerstwo Finansów do użytku wprowadziło usługę Twój e-PIT. Dzięki niej wszystkich formalności jest jeszcze mniej. 

Twój e-PIT to usługa, dzięki której podatnicy, składając rozliczenie PIT, nie muszą już wypełniać żadnych dokumentów. Oznacza to zero formularzy i tak zwanej ”papierkowej roboty”. Każdy, kto korzysta z tej usługi, ma dostęp do swojego zeznania podatkowego w wersji elektronicznej na stronie podatki.gov.pl. Jest ono tam dostępne całkowicie gotowe i uzupełnione przez Krajową Administrację Skarbową. Wystarczy się tam jedynie zalogować i sprawdzić, czy wszystkie dane są zgodne z rzeczywistym stanem oraz ewentualnie uwzględnić w zeznaniu odpowiednie ulgi i odliczenia. Oczywiście można także bez problemu edytować i modyfikować wszystkie wpisane już informacje.  

PIT-37 online — jak wypełnić? 

A co, jeśli nie korzystamy z usługi Twój e-PIT? Czy wtedy składanie deklaracji podatkowej jest równie proste? Okazuje się, że cała procedura jest w takim przypadku niewiele bardziej angażująca. PIT online z łatwością wypełnimy przy pomocy jednego ze specjalnych darmowych programów, które są do tego przeznaczone. Przy ich wyborze warto jedynie sprawdzić, czy są one rekomendowane przez oficjalne organy. 

Jak wypełnić PIT 37 online za pomocą takiego programu? To bardzo proste. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni formularz, a następnie go uzupełnić. W tym celu potrzebny nam będzie PIT-11 lub PIT-R, ponieważ to właśnie wartości tam zawarte, należy umieścić w odpowiednich rubrykach deklaracji PIT-37. Na tym etapie nie można pominąć ani jednej informacji. Nie zapomnijmy też o uwzględnieniu ulg podatkowych, które nam przysługują. Dzięki temu możemy znacznie obniżyć nasz podatek. W przypadku deklaracji PIT-37 obowiązuje m.in.:

  • ulga na dzieci
  • ulga na internet
  • ulga na samochód
  • ulga rehabilitacyjna
  • ulga na leki. 

Jak wysłać PIT do Urzędu Skarbowego online? 

Dawniej, aby dostarczyć wypełniony PIT, trzeba było odwiedzić Urząd Skarbowy. Dziś na szczęście możemy oszczędzić sobie takiej wizyty. Deklarację podatkową możemy bowiem nie tylko wypełnić, ale i przesłać bez wychodzenia z domu. Możemy zrobić to na przykład od razu za pomocą programu do rozliczeń rocznych. Jeśli korzystamy z kolei z usługi Twój e-PIT, to będziemy mogli przesłać gotowy dokument bezpośrednio stamtąd. Jest to naprawdę proste i nie wymaga spełniania żadnych dodatkowych formalności. 

To jednak niejedyna zaleta wysyłania deklaracji podatkowej online. Takie rozwiązanie jest też niezwykle korzystne, ponieważ pozwala nam dostarczyć PIT bezpośrednio do konkretnego Urzędu Skarbowego. Dzięki temu nie musimy martwić się, że nie zdążymy na czas i to nawet, jeśli składamy PIT na ostatnią chwilę. 

pit online

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?