Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Dochód pasywny – niezależność finansowa

Finanse Data publikacji - 1 marca 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
Dochód pasywny

Dochód pasywny dla niektórych oznacza wcześniejsze przejście na emeryturę dla innych dodatkowe źródło dochodu. Ale czym tak właściwie jest dochód pasywny i dlaczego jest tak pożądany w obecnych czasach? Dochód pasywny pozwala spełniać marzenia o nicnierobieniu i zarabianiu. Posiadając dochód pasywny możesz podróżować po świecie, a pieniądze i tak będą spływać na twoje konto. Dobrze, zatem jak stać się posiadaczem tak niezwykłego narzędzia jakim jest dochód pasywny? Droga ta nie należy do najłatwiejszych do przejścia w życiu, ale z pewnością jest warta wielu wyrzeczeń. Pomyśl, trzy lata ciężkiej pracy po 60h tygodniowo, a później 40 lat comiesięcznej wypłaty za nic. Brzmi jak sen, prawda? Sprawdź czym tak właściwie jest dochód pasywny i czemu zawdzięcza swoją tak cenioną sławę.  

Czym tak właściwie jest dochód pasywny?

Dochód pasywny jest regularną formą otrzymywania pieniędzy z instytucji w których aktywnie nie pracujesz. W przeciwieństwie do pracy, to jak wiemy za pracę otrzymujemy określoną stawkę wynagrodzenia i to jest całkiem klarowne i zrozumiałe. Natomiast zrozumienie czym tak właściwie jest dochód pasywny i w jaki sposób jest generowany może czasami przyprawiać o zawroty głowy. Dlatego ludziom mniej zainteresowanym wystarczy powiedzenie, że dochód pasywny polega na tym, że zarabiasz nawet wtedy kiedy śpisz. W przypadku ludzi bardziej zainteresowanych tematem już spieszę z wyjaśnieniem bardziej szczegółowym i na konkretnym przykładzie. Załóżmy najprostszą do zrozumienia sytuacje oraz wagę znaczenia tego rodzaju dochodu. Posiadasz mieszkanie, które wynajmujesz, to jest twój dochód pasywny, ale nie w pełni.

Dochód pasywny w tym przypadku byłby prawdziwy, gdybyś wynajął agenta zajmującego się nieruchomościami, który by się opiekował twoim mieszkaniem. To właśnie taki agent zagwarantowałby Ci twój dochód pasywny. Dlatego, że przejąłby on wszystkie obowiązki związane z opieką nad mieszkaniem w zamian za dany procent udziału z najmu. Coś kosztem czegoś jak już to bywa na tym świecie. Wówczas wtedy byśmy posiadali pełnoprawny dochód pasywny, bo mamy mieszkanie, mamy agenta, który zajmuje się wszystkim, czyli nas nic nie interesuje, a pieniądze z najmu pojawiają się z miesiąca na miesiąc. Dobrze, ale co jest tą wcześniej wspomnianą wagą, a otóż tą wagą jest mieszkanie na, które trzeba było znaleźć pieniądze.

Tutaj tkwi największy problem dla niektórych z zaczęciem pozyskiwania dochodu pasywnego. Żeby coś otrzymać, to trzeba coś najpierw od siebie dać. W tym przypadku, co możemy dać są nasze pieniądze lub czas. Tworzenie dochodu pasywnego wymaga wielkiego wkładu czasu i poświęcenia konkretnej ilości pieniędzy. Po pewnym czasie i dobrym zaangażowaniu zdobędziemy dochód pasywny, ale to nie koniec historii. O taki dochód trzeba również odpowiednio dbać niczym o ognisko w lesie, co oznacza, że wymaga dołożenia drewna od czasu do czasu, by zachować płomień. Sam dochód pasywny może pełnić dwie funkcje, a mianowicie:

  • niezależność finansowa
  • dodatkowe wynagrodzenie

Niezależność finansowa z dochodu pasywnego wymaga naprawdę ciężkiej pracy i czerpania dochodu z wielu źródeł. Dywersyfikacja jest tutaj kluczem do sukcesu i zdobycia niezależności trzeba szukać różnych ognisk pasywnych, które doprowadzą nas do wolności finansowej i tak zwanej wiecznej emerytury.

Sposoby na zdobycie dochodu pasywnego

Istnieje bowiem kilka, bądź kilkanaście sposobów nam znanych, które mogą stać się całkiem dobrym początkiem dla pozyskiwania dochodu pasywnego, a są nimi:

  • stworzenie własnego bloga
  • wynajem mieszkania
  • wynajem miejsca na reklamę np: na płocie, samochodzie, oknie w centrum
  • własna strona internetowa
  • kanał na YouTube
  • lokaty oszczędnościowe
  • akcje spółek dywidendowych
  • produkt multimedialny (kurs, zdjęcia, podcast, ebook itp..)

To tylko kilka popularnych sposobów na zdobycie dochodu pasywnego w dzisiejszych czasach. Na pewno istnieje ich nieskończona ilość, bo wszędzie można znaleźć zysk tylko trzeba wiedzieć gdzie należy szukać i czego.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?