Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jakie zastosowanie mają depozyty bankowe?

Finanse Data publikacji - 2 marca 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
depozyty bankowe


Depozyt bankowy najprościej rzecz mówiąc to kwota pieniędzy, którą inwestor jest w stanie ulokować w banku na z góry określony lub nieokreślony czas. Jeżeli chodzi o depozyty na określony czas to jest to nic innego jak popularne lokaty terminowe. W tym konkretnym przypadku środki pieniężne muszą pozostać do końca trwania danej lokaty. Przy wypłaceniu pieniędzy wcześniej automatycznie traci się wszystkie wypracowane oszczędności.

Czym charakteryzuje się depozyt bankowy i gdzie można go złożyć?

Z praktycznego punktu widzenia depozyt bankowy to nic innego jak umowa, na mocy której oddajemy nasze pieniądze do przechowywania określonej instytucji bankowej. Depozyty bankowe jaka sama nazwa wskazuje bez problemu można otworzyć w instytucjach bankowych. Skorzystać można oczywiście nie tylko z usług banku państwowego, ale również z banku komercyjnego lub spółdzielczego. Warto wspomnieć także o tym, że depozyty można założyć w spółdzielczych kasach oszczędnościowych, czyli w tzw. SKOK-ach.

System gwarancyjny – co trzeba wiedzieć?

Dla wielu inwestorów jednym z największych atutów depozytów bankowych jest system gwarantowania. Jeżeli bank z różnych powodów ogłosi upadek to nie stracimy przechowywanej gotówki. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że system gwarancyjny dotyczy wyłącznie banków, które są objęte gwarancją ze strony BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego). Pamiętać należy także o tym, że limit gwarancyjny dotyczy tylko określonej sumy. Bankowy fundusz gwarancyjny kwota aktualnie wynosi 100 000 euro. Kwota przeliczana jest na złotówki zawsze zgodnie po kursie średnim NBP. Należy wspomnieć również o tym, że limit dotyczy odrębnie każdego banku i SKOK-u. Aby zabezpieczyć swoje pieniądze warto ulokować je w kilku bankach, dzięki czemu podlegać będą one ochronie ze strony BFG.

Jakie zalety?

Lokaty bankowe są doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą inwestować bez większego ryzyka. Wysokość odsetek od złożonych w banku pieniędzy w dużej mierze zależy od wysokości głównych stóp procentowych. Jeżeli stopy procentowe są niskie to w takiej sytuacji na depozytach bankowych niestety nie zarobimy za dużo. Przy wysokich stopach procentowych oprocentowanie automatycznie wzrasta. Depozyty bankowe przypadną do gustu również tym osobom, które chcą zabezpieczyć swoje pieniądze przed kradzieżą. Dzięki oprocentowaniu można w pewnym sensie zabezpieczyć się również przed utratą wartości. Warto wspomnieć również o tym, że w dzisiejszych czasach większość operacji można dokonać w domu bez potrzeby wychodzenia z domu. Każdy inwestor ma dostęp do konta bankowego, dzięki któremu może złożyć depozyt bankowy na wybraną kwotę. Nie można zapominać również o tym, że w wielu przypadkach nie płaci się nic za depozyt. Niewielkie opłaty mogą pojawić się wtedy, gdy rzadko kiedy korzystamy z konta bankowego. Otwarcie i utrzymanie lokat bankowych jest darmowe. Aby wybrać najlepszą ofertę najlepiej dokładnie porównać oferty poszczególnych banków. W zadaniu tym pomóc mogą internetowe porównywarki, dzięki którym nie przegapimy żadnej ciekawej oferty.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?