BiznesLifestyle

Oszczędzanie – jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie – jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie to prosty proces polegający na regularnym odkładaniu pieniędzy na jakiś konkretny, bądź zabezpieczający cel. Nie brzmi, to zbyt skomplikowanie, a jednak tak wiele osób ma trudności z oszczędzaniem pieniędzy. Zatem zastanówmy się skąd wynika źródło problemu przy tak prostej czynności? Zapoznaj się z poniższym artykułem, a być może  znajdziesz dla siebie przydatne rozwiązanie w tej kwestii.

Oszczędzanie – czym tak właściwie jest?

Oszczędzanie pieniędzy jest jedną z najpewniejszych form zabezpieczenia finansowego w razie jakiegoś nieprzewidzianego wydatku. Cały proces oszczędzania składa się z tylko jednej konkretnej czynności. Mianowicie na odłożeniu danej kwoty zarobionych pieniędzy na później, co oznacza, że nie wydajemy całej sumy z wynagrodzenia. Miejsce odłożenia nie jest istotne może, to być portfel, konto oszczędnościowe, lub jakaś tajemna skrytka w domu. Podczas oszczędzania warto określić cel, bądź chociaż mieć jego połowiczną świadomość. Ważne jest, aby pieniądze też były odkładane w sposób rozsądny, to znaczy, że suma odkładanych pieniędzy nie powinna pogarszać naszego dotychczasowego dobrobytu. Reasumując jeszcze raz proces oszczędzania, to odkładanie danej ilości pieniędzy na czas określony, bądź nieokreślony w ramach osobistego zabezpieczenia finansowego. 

Zobacz również https://e-waluty.net.pl/jak-bezpiecznie-pozyczyc-pieniadze-znajomym/

Jak oszczędzać pieniądze?

O tym jak prawidłowo oszczędzać pieniądze istnieje setki sposobów, lecz nie w każdym przypadku się sprawdzą. Najczęściej spotykanym sposobem oszczędzania pieniędzy jest comiesięczne odkładanie przykładowo 5% wynagrodzenia na konto oszczędnościowe. W całym procesie oszczędzania nie ilość wpłacanej kwoty jest ważna, lecz zachowanie regularności odkładania, bo to właśnie w ten sposób motywujemy się najbardziej. Oczywiście na kwotę jaką jesteśmy w stanie odłożyć składa się bardzo wiele czynników mogą  to być na przykład:

  • zbliżający się wydatek (święta, remont, naprawa),
  • obecne wynagrodzenie,
  • koszty stałe i amortyzacyjne w budżecie domowym,

Dopiero po uwzględnieniu powyższych sytuacji możemy określić jaką kwotę będziemy w stanie swobodnie przeznaczyć na regularne oszczędzanie. 

pomysły na oszczędzanie

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest tak naprawdę niezliczona ilość. Jednakże nie dla każdego każdy sposób będzie możliwy do zrealizowania. Przejdźmy zatem do początkowego nastawienia mentalnego procesu oszczędzania. Czyli od czego zacząć rozmyślanie na temat oszczędzania? Przed wybraniem danego sposobu oszczędzania przejdź przez wszystkie niżej podane etapy.

Jak oszczędzać pieniądze? Etap przygotowawczy

Etap przygotowawczy oszczędzania ma na celu przygotowanie nas do rozsądnego odkładania pieniędzy poprzez wcześniejsze wykonanie kilku czynności. W ten sposób zadbamy o prawidłowy sposób odkładania oraz określoną kwotę, która w żaden sposób nie pogorszy naszego dobrobytu. Taki zabieg ma na celu zapobieganie oszczędzania na rzecz wyrzekania się jakichś elementów codziennego życia. Nikt z tutaj obecnych osób, raczej nie chciałby zacząć oszczędzać poprzez odbieranie sobie przyjemności. Dlatego postaramy się tak zaplanować strategię odkładania pieniędzy, by na nic nie zabrakło. Przejdźmy zatem do przedstawienia konkretnych etapów.

Etap I. Wyznacz swój cel

Jest to początek szczytu góry lodowej na tak zwanym wierzchołku góry określamy cele. Ich umiejscowienie nie jest przypadkowym, a raczej specjalnym przeznaczeniem. Cele leżące na samym szczycie góry będą dla nas widoczny zawsze i wszędzie.

Etap II. Plan

Na tym etapie posiadamy już określony cel tak, więc czas na przygotowanie planu do jego realizacji. Tym planem jest nasz budżet domowy to tutaj ustalamy jaką kwotę będziemy regularnie przeznaczać na nasz cel. Pomocny wzór wyliczenia typowego budżetu to:

Przychód – koszty stałe i amortyzacyjne = dochód. Z kwoty wyniku ustalamy % jaki chcemy przeznaczać na oszczędności.

Etap III. Pilnuj swoich oszczędności

Na ostatnim tak zwanym końcowym etapie oszczędzania skupiamy się na nadzorowaniu swoich oszczędności. W taki sposób, by ich przeznaczenie nie zostało wydane na inny cel niż był w określony na początku.

Wracając do sposobów oszczędzania pieniędzy w wielkim skrócie. Oszczędzanie poprzez odkładanie na miejsca typu: skarbonka, konto oszczędnościowe, lokaty, portfel itp. Drugim typem oszczędzania jest oszczędzanie przez inwestowanie. Drugi sposób jest w pewnym stopniu zabezpieczeniem przed inflacją oraz malejącą wartością pieniądza. Aczkolwiek przed podjęciem jakichkolwiek kroków z drugiego typu trzeba zapoznać się z ryzykiem.

Pomysły na oszczędzanie

Okazji do oszczędzania jest naprawdę dużo. Wystarczy jedynie rozejrzeć się dookoła. Powinniśmy przede wszystkim przed każdym zakupem zastanowić się, czy aby na pewno jest on nam potrzebny. Może znajdzie się jakaś ciekawsza alternatywa. Znajdź swoje pomysły na oszczędzanie, tak aby było ci wygodnie.

Jeżeli szukasz więcej inspiracji, możesz również obejżeć poniższy filmik. Jesteśmy pewni, że skorzystasz z nie jednej rady!

Udostępnij