Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze znajomemu?

Finanse Data publikacji - 31 grudnia 2021 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
pożyczanie pieniędzy

Potrzebną gotówkę wbrew pozorom można pożyczyć nie tylko od banku i różnego typu instytucji pożyczkowych. Umowę pożyczki bez problemu można zawrzeć również z osobami fizycznymi. W tym konkretnym przypadku należy pamiętać jednak o kilku ważnych elementach, które dokładnie opisano w niniejszym artykule. Jak pożyczyć pieniądze znajomemu? Mamy kilka wskazówek.

O czym należy pamiętać?

Zastanawiasz się jak pożyczyć pieniądze znajomemu? Umowę pożyczki bardzo dokładnie określają stosowne przepisy prawa, które dotyczą obu stron. Pożyczanie pieniędzy znajomym umowa powinna być spisana przede wszystkim wtedy, gdy w grę wchodzą większe kwoty. Umowa musi zawierać zarówno dokładne dane pożyczkodawcy, jak i również pożyczkobiorcy. Na umowie należy wymienić również przedmiot umowy, czyli ilość pożyczanych pieniędzy. Niezbędne jest również zobowiązanie spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę lub pożyczkobiorców. W umowie należy szczegółowo opisać wysokość i sposób naliczania oprocentowania. Jak łatwo się domyślić niezbędny jest także termin zwrotu oraz sposób zwrotu pieniędzy.

Jak pożyczyć pieniądze znajomym

Czy umowa musi być na piśmie?

Pożyczanie pieniędzy znajomym wbrew pozorom nie wymaga spisania umowy pisemnej. Zasada ta dotyczy kwot nie przekraczających 1000 zł. Przy większych sumach zaleca się spisanie umowy pisemnej. Dokument ten przydać może się w sądzie, gdy dłużnik nie wywiążę się ze swoich obowiązków finansowych. Osoby, które dokonują zwrotu pożyczki powinny tego dokonać za pomocą przelewu bankowego na wybrane konto. W tytule przelewu warto wprowadzić np. „spłata pożyczki”.

Jakie są konsekwencje nieterminowych spłat?

Jak wspomniano powyżej w umowie powinny znaleźć się zapiski dotyczące ewentualnych konsekwencji braku terminowej spłaty zobowiązania. Jeżeli pożyczka nie zostanie spłacona w określonym czasie to automatycznie naliczane są stosowne odsetki karne. Zgodnie z przepisami przy problemach z odzyskaniem pieniędzy niezbędne jest wysyłanie ponagleń, a następie w grę wchodzą działania komornika i sądu. Jeżeli nie spłacimy pieniędzy pożyczonych od znajomych to trzeba liczyć się z tym, że zostaniemy wpisanie do rejestru KRD. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że trudno będzie ubiegać się w banku o pożyczkę, czy też kupić wybrany produkt na raty.

Jak pożyczyć pieniądze znajomemu? Nasze cenne wskazówki

Pożyczając pieniądze znajomym warto dokładnie ocenić ich zdolność kredytową. Jeżeli ryzyko niezwrócenia pieniędzy jest duże to warto zatrzymać pieniądze w kieszeni nawet wtedy, gdy aktualnie nie są nam potrzebne. Warto także porozmawiać ze znajomym, dzięki czemu łatwiej będzie rozwiązać problemy z zadłużaniem się. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto zadbać nie tylko o spisanie umowy, ale również o dodatkowego świadka, który potwierdzi udzielenie pożyczki. Pieniądze należy przelać na konto albo przekazać fizycznie w obecności świadków. Na samym końcu należy wspomnieć o tym, aby udzielać pożyczek znajomym tylko wtedy, gdy nasza sytuacja finansowa jest dobra. Jeżeli prośba znacząco przekracza nasze możliwości finansowe to warto zrezygnować z pożyczki. Pamiętać należy także o tym, że w niektórych prośbach o pożyczkę może kryć się tak naprawdę nadzieja na udzielenie darowizny.

Podatek od pożyczki dla znajomych?

Ustawa o podatku przy umowie o pożyczkę mówi, że podlega ona opodatkowaniu o 0,5% wartości pożyczanej kwoty. Jeżeli nie korzystamy z pożyczki przez bank, a jedynie pożyczamy drobną kwotę znajomy, podatek od pożyczki nas nie dotyczy. Warto jednak zastanowić się dobrze kilka razy, czy aby na pewno jesteśmy pewni naszej decyzji. Nigdzie nie mamy udokumentowane, że pożyczyliśmy daną kwotę.

Przeczytaj również https://e-waluty.net.pl/czym-jest-polityka-pieniezna/

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?