Strona główna
Kryptowaluty
Tutaj jesteś

Portfel kryptowalut – co trzeba wiedzieć?

Kryptowaluty Data publikacji - 26 września 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
portfel kryptowalutowy

Inwestowanie z dnia na dzień staje się trudniejsze. Jest to jednak konieczność dla osób, które chcąc chronić swoje oszczędności przed inflacją. Jak założyć portfel kryptowalut i jak o niego dbać?

Portfel kryptowalut – co to jest?

Bitcoiny, Litecoiny, etery i inne cyfrowe aktywa od lat fascynują inwestorów. Trzeba jednak wiedzieć, że inwestowanie w cyfrowe aktywa znacznie różni się od gry na giełdzie.

Pierwszą, zasadnicza różnica, jest to, że kryptowaluta nigdy nie opuszcza sieci. Znaczy to, że nigdy nie będą przesłane do osobnego portfela czy systemu na giełdzie. Do kryptowaluty przypisany jest klucz prywatny, dzięki któremu można uzyskać do nich dostęp oraz korzystać z przypisanych do nich aktywów.

portfel kryptowalutowy

Inwestując w kryptowaluty trzeba jednak uświadomić sobie, że każdy, kto będzie miał klucz jednocześnie będzie miał dostęp do korzystania z kryptowaluty. Klucz prywatny to ciąg cyfr oraz znaków, który powstaje losowo. Jest on zazwyczaj bardzo skomplikowany więc zapamiętanie go jest raczej niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne.

Portfel kryptowalut nie służy do przechowywania aktywów, ale do przechowywania kluczy prywatnych, które gwarantują do nich dostęp. Portfel kryptowalutowy to najczęściej aplikacja on-line. Często jednak jest to również zewnętrzne urządzenie, na którym przechowywane są dane.

Klucz prywatny jest konieczny, by dostać się do zgromadzonej kryptowaluty. Trzeba wiedzieć, że utrata klucza to jednocześnie utrata możliwości, by dostać się do swoich kryptowalut. Jest to utrata oszczędności. Dlatego tak ważne jest umiejętne przechowywanie kluczy.

Przeczytaj również https://e-waluty.net.pl/ksiazki-o-gieldzie-i-inwestowaniu-czego-mozna-sie-z-nich-nauczyc/

Portfel kryptowalutowy – jakie znamy rodzaje?

Handel kryptowalutą jest zajęciem, które już od lat interesuje inwestorów. Dzięki temu powstało wiele metod ochrony portfela kryptowalutowego, co pozwala w komfortowy sposób zajmować się inwestowaniem w cyberprzestrzeni.

Pierwszym, podstawowym sposobem przechowywania kryptowaluty jest portfel zimny (cold wallet) i gorący (hot wallet). Portfel kryptowalut zimny działa w trybie offline, co znaczy, że nie jest on połączony z Internetem. Wrażliwe dane przechowywane są na urządzeniach zewnętrznych, które łączą się z komputerem za pomocą USB. Jest to bardzo bezpieczny sposób przechowywania danych. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się z dodatkowymi kosztami jakim jest zakup urządzenia zewnętrznego.

Portfel kryptowalutowy gorący przez cały czas działa online. Są one wygodne w użytkowaniu, ale trzeba pamiętać, że są narażone na ataki hakerów. Doświadczeni i przewidujący inwestorzy przechowują na nich wyłącznie małe sumy.

Warto obejrzeć też poniższy poradnik

Portfel kryptowalutowy gorący jest rozwiązaniem, które jest mobilne. Można korzystać nie tylko z komputera stacjonarnego, ale również z telefonu. Dzięki temu inwestor może przez cały czas kontrolować rozwój sytuacji na rynku.

Zakładając portfel kryptowalutowy trzeba pamiętać, że w zależności od rodzaju portfela różnią się sposoby jego założenia oraz obsługi. Najczęściej można założyć portfel kryptowalutowy ściągając odpowiednie oprogramowanie. Kolejnym krokiem jest ustawienie odpowiednich danych dostępu.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?