Jak wybrać odpowiednie filtry samochodowe?

Data publikacji - 8 listopada 2023 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
Jak wybrać odpowiednie filtry samochodowe


Jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów związanych z obsługą samochodu jest samodzielne przeprowadzanie drobnych napraw, uzupełnianie płynów czy wymiana filtrów. W przypadku tych ostatnich pojawia się jednak mały problem. Wymieniając bowiem filtry samochodowe trzeba wiedzieć nie tylko jakie filtry w ogólne znajduje się w samochodzie i gdzie ich szukać, ale też jakie filtry kupić, żeby w ogóle pasowały.

Na rynku jest przecież dostępna cała masa różnych typów, rodzajów i modeli, szczególnie jeśli wybierzesz najtańszą i najwygodniejszą metodę kupowania części samochodowych, czyli oczywiście ich zakup przez internet. Rozumiejąc rozterki początkujących domowych mechaników przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiemy, jak dobrać odpowiednie filtry i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

Rodzaje filtrów

Zanim przejdziemy do opisywania procesu doboru filtrów musimy przypomnieć, jakie filtry w ogóle znajdują się w samochodzie. Są nimi:

  • Filtr oleju — usuwa zanieczyszczenia z oleju silnikowego.

  • Filtr powietrza — zatrzymuje kurz, brud i inne zanieczyszczenia, zanim te dostaną się do komory spalania silnika i zakłócą jego pracę.

  • Filtr paliwa — zatrzymuje zanieczyszczenia, które mogły znaleźć się w paliwie.

  • Filtr kabinowy — oczyszcza powietrze dostające się do wnętrza pojazdu przez układ wentylacji.

Dobór filtrów

Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na dobranie filtrów jest po prostu skorzystanie ze wskazówek producenta. Do każdego samochodu producent dostarcza instrukcję, w której znajdują się informacje na temat pasujących typów filtrów i podpowiedzi związane z ich wymianą. Rozumiemy jednak, że dotyczy to głównie nowszych samochodów. W tych starszym instrukcja zwykle gdzieś zniknęła, jest już nieczytelna lub wręcz przestała być aktualna.

W takiej sytuacji rozwiązaniem może być internet. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że szukając takich informacji w internecie, można się łatwo pomylić. Zdarza się bowiem, że te same modele samochodów z różnych roczników lub z różnych wersji różnią się zastosowanymi modelami filtrów. Dlatego szukając tego typu informacji w internecie w okno wyszukiwarki oprócz marki i modelu wpisz też rocznik, pojemność silnika i wersję. Dobrym pomysłem jest też potwierdzenie znalezionych danych z informacjami dostępnymi na innych stronach. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko kupienia niepasującej części, co mogłoby wprowadzić sporo nerwowości do takiej domowej wymiany.

Materiał zewnętrzy

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

Jesteś zainteresowany reklamą?