Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak oszczędzać energię elektryczną – praktyczny poradnik

Lifestyle Data publikacji - 31 grudnia 2021 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
jak oszczędzać energię elektryczną


Uważnie śledząc doniesienia medialne z łatwością możemy zorientować się, że rachunki płacone za zużycie prądu elektrycznego przyprawią nas w najbliższych miesiącach o mocniejsze bicie serca. Nie jesteśmy w stanie zahamować podwyżek. Możemy jednak poznać sposoby oszczędzania energii, które sprawią, że będziemy zużywać jej mniej bez konieczności obniżania jakości życia.

Po pierwsze – zmień nawyki

Czy odpowiedzią na pytanie o to, jak oszczędzać energię elektryczną jest konieczność zrezygnowania z oglądania filmów wieczorem i uruchamiania komputera po południu? Na szczęście, wcale nie musimy posuwać się do tak radykalnych kroków. Często już proste zmiany codziennych nawyków mogą przyczynić się do tego, że rachunki za prąd będą znacznie niższe niż dotychczas. Od czego zacząć? Choć może się wydawać, że trudno o bardziej oczywiste zalecenie, wiele osób nadal zapomina o tym, jak duże oszczędności może przynieść wyłączanie światła, gdy nie jest ono potrzebne. Co ważne, zasada ta nie ma zastosowania w przypadku świetlówek kompaktowych. Ich specyfika sprawia, że wyłączanie świetlówek jest zalecane przede wszystkim wtedy, gdy opuszczamy pomieszczenie na dłużej niż 5 minut.
Jeśli używamy kuchenki elektrycznej, również możemy zminimalizować wysokość rachunków za prąd. Coraz modniejsze jest tak zwane ekologiczne gotowanie, a jego podstawowa zasada przewiduje gotowanie potraw pod przykryciem. Szybko można przekonać się o tym, że skraca to czas przygotowywania posiłków, a jednocześnie przyczynia się do tego, że zużycie energii spada nawet o 30 procent. W ekologicznym i oszczędnym gotowaniu pomagają także naczynia, które dobrze przewodzą ciepło, warto więc zastanowić się nad ich zakupem.
Mówiąc o zmianie nawyków wypada wspomnieć o prawidłowym korzystaniu tak z pralki, jak i zmywarki. Oczywiście, ponownie wypada podkreślić, że nie trzeba wcale rezygnować z tych ułatwiających życie rozwiązań. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby robić to jedynie wtedy, gdy możemy wypełnić je po brzegi.

Po drugie – inwestuj w jakość

Jeśli chcemy obniżyć płacone przez siebie rachunki za prąd, musimy pamiętać także o tym, że osiągnięcie tego celu często nie jest możliwe bez wcześniejszych inwestycji. W pierwszej kolejności powinniśmy więc zaopatrzyć się w listwy zasilające. Nie są drogie, a ich posiadanie pozwala na imponujące oszczędności. Z listew można korzystać zarówno w kuchni i w łazience, jak i w salonie, ich ogromnym atutem jest przy tym to, że skupiają wokół siebie wszystkie urządzenia. W rezultacie już po zakończeniu ich użytkowania, wyłączenie tego, co jest podłączone do listwy, jest możliwe za pośrednictwem zaledwie jednego kliknięcia.
O inwestycji, która może owocować dużymi zyskami, mówi się także w kontekście wymiany stosowanych do tej pory żarówek na takie, które oszczędzają energię. Tu najlepsze wydają się żarówki typu LED. Eksperci są zdania, że można mówić o nich jako o najbardziej wydajnej technologii, z jaką obecnie spotykamy się na rynku. Tu oszczędności energii mogą sięgać nawet 80 procent, dodatkowym atutem nowoczesnego oświetlenia jest przy tym jego imponująca żywotność.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?