Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jakie są klasy energetyczne?

Lifestyle Data publikacji - 2 stycznia 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
klasy energetyczne


Kupując nowy sprzęt AGD lub RTB można zauważyć, że na każdym z nich widnieje informacja o tym jakiej jest on klasy energetycznej. Używane są litery alfabetu od A do D. Co oznaczają konkretne klasy energetyczne? Jakie urządzenie wybrać?

Co oznacza klasa energetyczna?

Klasa energetyczna to nic innego jak informacja podawana na pralkach, lodówkach czy telewizorach. Jest to nic innego jak efektywność energetyczna, którą rozumieć można jako wskaźnik pokazujący ile kilowatogodzin może zostać zużyte, podczas używania urządzenia w ciągu roku. Warto zaznaczyć, że umieszczanie tego typu informacji na urządzeniach jest regulowanie unijnymi dyrektywami, według których klasa energetyczna ma być obliczana na podstawie rocznego zużycia prądu. Tak więc można uogólnić, że klasa energetyczna urządzenia to nic innego jak to ile prądu zużyte zostanie przez lodówkę w ciągu roku.
Producenci sprzętu AGD i RTV są zobowiązani do tego aby podawać klasę energetyczną urządzenia wypuszczanego przez nich na rynek. Konsument kupujący sprzęt może dzięki temu porównać zużycie prądu w różnych modelach, poprzez przeanalizowanie dostarczanych przez producenta informacji dotyczących rocznego zużycia energii. Jak wiadomo zużycie energii liczone w kilowatach przekłada się na wysokość rachunku za prąd. Warto mieć na uwadze, że urządzenie może pobierać więcej energii niż jest to podane przez producenta.

Jaką klasę energetyczną wybrać?

Łatwo dojść do wniosku, że najlepszą klasą jest A+++, czyli ta najbardziej energooszczędna. Najgorsza jest klasa G, którą oznacza się kolorem czerwonym. Sprzęt klasy G zużywa bardzo dużo prądu. Klasy te oprócz litery mają również oznaczenie plusami lub też w przypadku niektórych producentów używa się dodatkowego oznaczenia w procentach. Tak więc znaleźć można produkty A+++, A++, A+ ale też A-30%, A-20% czy też A-10%. Warto zaznaczyć, że produkty takie jak pralki czy odkurzacze, które zużywają dużo prądu nie są klasyfikowane ponieważ zrezygnowano z umieszczania na nich informacji o klasie E, F czy G. Klasę energetyczną urządzenia zaznacza się na etykiecie, wskazując ją odpowiednią strzałką. Na etykiecie tej mogą również widnieć inne informacje, z których można dowiedzieć się jakie są parametry sprzętu. Kupując sprzęt RTV i AGD najlepiej jest wybrać taki, który oznaczony jest klasą energetyczną A+++. Unikać natomiast trzeba tych, które zużywają dużo prądu, czyli tych, które oznacza się klasą G.
Wybór odpowiedniej klasy jest bardzo ważny w przypadku urządzeń, które są często używane a wręcz muszą być ciągle podpięte do sieci czyli lodówka czy telewizor. Etykiety energetyczne dają możliwość szybkiej analizy sprzętu, dzięki czemu łatwiej jest stwierdzić czy sprzęt będzie odpowiadał wymaganiom konsumenta. Kupując sprzęt elektroniczny warto jest wybrać taki, który produkowany jest przez firmę o ugruntowanej pozycji na rynku. Dzięki temu ma się lepszy dostęp do serwisu a także ma się pewność, że zakupiony sprzęt będzie działał przez wiele następnych lat. Klasa energetyczna to bardzo ważna informacja, szczególnie teraz gdy większą uwagę przykłada się do ekologii.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?