Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

PPK – czy to się opłaca?

Finanse Data publikacji - 3 marca 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
pracownicze plany kapitałowe czy warto


PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) są jedną z możliwych opcji na długoterminowe oszczędzanie swoich pieniędzy. Z PPK mogą skorzystać wszystkie te osoby, które zatrudnione są na umowę o pracę i regularnie odprowadzają składki emerytalno-rentowe. Z niniejszego artykułu dowiedzą się państwo, czy warto skorzystać z opisywanego systemu i ile w rzeczywistości można zaoszczędzić pieniędzy.

Czym tak naprawdę są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Konta oszczędnościowe bez wątpienia są najpopularniejszymi i najbezpieczniejszymi metodami na ulokowanie wolnych środków pieniężnych. Niestety niskie oprocentowanie nie zachęca do inwestowania w lokaty. Dla wielu osób zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem mogą okazać się Pracownicze Plany Kapitałowe. PPK najprościej rzecz mówiąc to dobrowolny system oszczędzania, który zaliczany jest do tzw. III filaru emerytalnego. System ten tworzony jest nie tylko przez pracowników i pracodawców, ale również przez państwo. Dużym atutem długoterminowego gromadzenia środków jest to, że można otrzymać swoje oszczędności w każdej chwili. Na największe zyski można liczyć oczywiście wtedy, gdy pieniądze odbierze się po 60-tym roku życia.

Kiedy warto?

Osoby, które poszukują oszczędności i chcą zadbać o lepszą emeryturę bardzo często zadają sobie pytanie – pracownicze plany kapitałowe czy warto? Co prawda PPK nie należy do podstawowych programów emerytalnych, ale dzięki niemu można znacząco poprawić jakość życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Dla wielu osób odprowadzana comiesięczna kwota jest na tyle niska, że pozostanie niezauważalna dla budżetu domowego. Do największych zalet należy zaliczyć to, że na saldo oszczędności składają się nie tylko wpłaty własne, ale również dopłaty od państwa i firmy w której pracujemy. PPK jest doskonałym wyborem dla tych osób, które mają mniejsze lub większe problemy ze zmotywowaniem się do oszczędzania.

Jakie największe zalety?

Osoby, które zarabiają 120% minimalnego wynagrodzenia mają możliwość obniżenia składki z 2% do 0,5%. Wszystkie zgromadzone środki są oczywiście naszą prywatną własnością. Pamiętać należy także o tym, że w każdym momencie można zrezygnować z udziału w programie. Pracownicze Plany Kapitałowe są bardzo ciekawą alternatywą dla konkurencyjnych produktów finansowych. Regularne oszczędzanie w każdej formie przynosi pozytywne rezultaty.

Jakie minusy?

PPK ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy wspomnieć. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że na największe zyski można liczyć dopiero wtedy, gdy wypłacimy pieniądze w odpowiednim wieku. Do zgromadzonych środków mamy co prawda dostęp w każdej chwili, ale wówczas trzeba liczyć się ze znacznie mniejszym oprocentowaniem. Przy niekorzystnej koniunkturze nasze zyski mogą także okazać się o wiele mniejsze niż przewidywaliśmy wcześniej. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że składki nie są wpłacane przez pracownika i pracodawcę, gdy przebywa się na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Każde dodatkowe obciążenie automatycznie zmniejsza wysokość wynagrodzenia.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?