Biznes

Budżet domowy – prowadzenie budżetu domowego

Budżet domowy – prowadzenie budżetu domowego

Prowadzenie budżetu domowego jest czymś zupełnie obcym dla wielu gospodarstw domowych. Pojęcie budżetu jest omijane niekiedy bardzo szerokim łukiem, gdyż poprzez sporządzenie takiego planu dostajemy czarno na biały na jakie głupoty przepalamy budżet. Ludzie boją się spojrzeć na liczby jakie niosą za sobą pozornie głupie błahostki po kilka złotych. A plan budżetu domowego później jasno sumuje wszystkie błahostki w jedną wielką potężną dziurę, której w ogóle nie powinno być. Tak więc czy sporządzenie planu gospodarowania budżetem domowym może pomóc w lepszym zarządzaniu pieniędzmi?

Z całą pewnością “TAK”, zapoznaj się z tematem tego artykułu o budżecie domowym i doświadcz prawdziwych korzyści prowadzenia takiego budżetu.

Czym jest budżet domowy?

Budżet domowy jest swego rodzaju spisem wszystkich kosztów jakie ponosi dane gospodarstwo domowe. Oczywiście te koszty są sparowane bezpośrednio z dochodem.

W wyniku czego możemy zauważyć pewne relacje, które wynikają z powtarzających się niepotrzebnych kosztów, a następnie je wyeliminować. Można powiedzieć, że budżet domowy jest narzędziem mającym na celu oszczędność. Jednakże w tym przypadku niekoniecznie jest to główną rolą budżetu gospodarstwa domowego. Bowiem największą wartość jaką jest realizacja planu budżetu sprawuje możliwość kontrolowania finansów. Jest to największa zaleta jaką niesie za sobą sporządzenie takiego planu.

Owszem kontrolując wydatki kierujemy się zdrowym rozsądkiem kiedy widzimy liczby, bo liczby są największym faktem w jaki jest człowiek w stanie uwierzyć. Nic tak nie przekonuje do zmiany jak konkretne mierzalne wyniki za pomocą liczb. Kontrolowanie wydatków = oszczędzanie, lecz nie w każdym przypadku. Ponieważ możemy tak pokierować strumieniem zaoszczędzonych pieniędzy, by przeznaczyć je na coś na, co przedtem brakowało środków finansowych. Powoli zaczynamy zauważać największe wartości jakie niesie za sobą plan budżetu domowego. To jakie możliwości przed nami otwiera, to jak bardzo potrafi poprawić nasz komfort życia poprzez tak pozornie niewielkie czynności.

planowanie budżetu domowego

Prowadzenie budżetu domowego – od czego zacząć?

Prowadzenie budżetu domowego najlepiej zacząć od wyznaczenia sobie jasnego, mierzalnego i znaczącego celu. Kiedy istnieje cel wtedy pojawia się motywacja, a kiedy pojawia się motywacja pojawiają się efekty. A więc kiedy już wybierzemy sobie cel załóżmy niech, to będzie zdobycie większej sumy na wyjazdy weekendowe. Wówczas musimy zacząć sporządzać spis wszystkich kosztów jakie ponosimy przez dany okres najczęściej jest to okres 30 dni lub pełnego miesiąca. Przez następne 30 dni notujemy wszystkie koszty z jakimi się spotkaliśmy. Mówiąc wszystkie mamy na myśli dosłownie wszystko, czyli wydatki na żywność, transport, rachunki itp. Najważniejsze w takim spisie jest to, by wszystko było dokładnie napisane z najdrobniejszymi szczegółami.

W ten sposób będziemy mogli pod koniec jasno określić jak istotny był to zakup. Dobrze zatem, gdy już mamy szczegółowy zapis wszystkich wydatków z okresu 30 dni stawiamy go naprzeciw dochodu. To będzie nasz pierwszy gotowy okres rozliczeniowy. Tak naprawdę na podstawie jednego miesiąca niewiele będziemy w stanie zmienić, bo jest to zbyt krótka ilość czasu. Do przeprowadzenia prawidłowej analizy będziemy potrzebowali co najmniej okres trzech miesięcy, by móc już jasno określić gdzie przepalamy swój domowy budżet. Natomiast taki pierwszy okres 30 dni na pewno wskaże nam tak zwane błahostki, które nie były koniecznie w zakupie i w przyszłym okresie będziemy mogli je wyeliminować.

Przydatny może się również okazać poniższy filmik:

Budżet domowy w zeszycie – jak go prowadzić?

Najbardziej popularną metodą wśród rodzin jest budżet domowy w zeszycie. Co miesiąc zapisywane są tam wszystkie wydatki. W ten sposób łatwo można zauważyć, na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Jeżeli nie odpowiada ci ta metoda, możesz spróbować zapisywać swoje wydatki na lodówce. W ten sposób również możesz łatwo sporządzać wszystkie notatki.

Sporą popularnością cieszy się również prowadzenie budżetu domowego w arkuszu Excel. Tutaj mamy pewność, że nic nam się nie zgubi. Do tego oczywiście w każdym miejscu w jakim się znajdziemy możemy wprowadzić nasze wartości.

Planowanie budżetu domowego – samemu czy z dziećmi?

Spisując wydatki na kolejny miesiąc, rodzice często pomijają zdanie swoich dzieci. Warto również i ich zapytać, czy w kolejnym miesiącu nie będą potrzebować dodatkowych pieniędzy. Często o wyjściu do teatru czy kina z klasom dowiadujemy się od nich na ostatnią chwilę. Planowanie budżetu domowego zdecydowanie powinno uwzględniać również i tego typu wydatki.

Przeczytaj również https://e-waluty.net.pl/jak-bezpiecznie-pozyczyc-pieniadze-znajomym/

Udostępnij