Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Podatek Belki, czyli za co zapłacimy fiskusowi

Finanse Data publikacji - 1 stycznia 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
podatek belki


Gdy wprowadzano tzw. podatek Belki, interesowali się nim prawie wszyscy. Dziś niewiele osób wie, o co właściwie chodzi w tym podatku. Często mówi się o nim, jako o podatku od lokaty. Czym właściwie jest i kto musi go płacić?

Czym jest podatek Belki?

Podatek od zysków kapitałowych, zwany potocznie podatkiem Belki (od nazwiska ówczesnego ministra finansów) został wprowadzony w 2002 r. Na początku podatek płacono wyłącznie od zysków z depozytów bankowych, czyli od lokat bankowych. Wynosił on 20%.
W 2004 r. obniżono wysokość podatku do 19%. Jednocześnie dotychczasowy podatek od lokaty rozszerzono na zyski uzyskiwane także z innych kapitałów pieniężnych, np. z obligacji, akcji, odsetek od pożyczek. W tej formie i wysokości jest pobierany do dziś.

Kto rozlicza i płaci podatek

Osoby, które decydują się na oszczędzanie na lokatach czy rachunkach bankowych powinny wiedzieć, że od uzyskanych odsetek będą musiały zapłacić podatek w wysokości 19%. Od tego podatku od zysków kapitałowych nie są wolne także inne formy oszczędzania, przechowywania czy inwestowania, a także udziały w funduszach kapitałowych.
Dla wielu osób liczenie takiego podatku jest prawdziwą „czarną magią”, więc zaczynają one mieć obawy, czy sobie poradzą. Aby ułatwić ustalenie kwoty, jaką należy odprowadzić do banku, zobligowano niektóre podmioty do wyliczenia i odprowadzenia podatku.
W przypadku depozytów bankowych podatek wylicza i odprowadza bank. Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi.
Jednak w wielu przypadkach, np. przy sprzedaży papierów wartościowych czy odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, należy samemu wyliczyć i oprowadzić ten podatek.

Dlaczego nie zlikwidują podatku Belki?

Mimo wielu apeli inwestorów, podatek od zysków kapitałowych raczej nie zostanie zniesiony. Przynosi on spore zyski państwu, więc jego likwidacja przyniosłaby znaczne obniżenie dochodów państwa.
Innym zagrożeniem, na jakie zwracają uwagę fachowcy, jest napływ niepożądanego kapitału spekulacyjnego. To powodowałoby rozwój rozmaitych instrumentów spekulacyjnych, co mogłoby doprowadzić do niekorzystnych sytuacji w gospodarce kraju.
Likwidacji tego podatku nie popierają także banki, które również czerpią niemałe zyski jako płatnicy. Za pełnienie tej funkcji otrzymują bowiem 0,3% wartości podatku, który został terminowo wpłacony.

Czy można uniknąć lub zmniejszyć wartość podatku Belki

Decydując się na zainwestowanie pieniędzy czy to na lokacie, czy w inny sposób, wiele osób zastanawia się, czy można uniknąć podatku Belki. Okazuje się, że regulacje prawne pozwalają w niektórych przypadkach nie płacić lub zmniejszyć ten podatek.
Do najlepszych sposobów należy wpłata pieniędzy na emerytalne konto IKE lub IKZE. Unika się wtedy płacenia 19% podatku, płacąc tylko 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawodawca stawia jednak pewne warunki. Po pierwsze wypłaty muszą następować przez co najmniej 5 kolejnych lat. Po drugie trzeba mieć ukończonych 60 lub 55 lat (w przypadku nabycia uprawnień emerytalnych przed 60 rokiem życia.).

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?