Bitcoin Cash – co należy wiedzieć o tej kryptowalucie?  

Bitcoin Cash – co należy wiedzieć o tej kryptowalucie?  

Bitcoin Cash jest kryptowalutą, na tyle popularną, że od dawna jest w TOP 100 kryptowalut o największej kapitalizacji. Czasami zahacza nawet o TOP 20. Mimo sporej popularności wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z altcoinami zadaje popularne w wyszukiwarce pytanie „Bitcoin Cash co to jest?”. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy garść podstawowych informacji o tym projekcie.

Bitcoin Cash – dlaczego powstał? 

Bitcoin Cash (BCH) jest kryptowalutą, która powstała 1 sierpnia 2017 roku po rozłamie głównego łańcucha Bitcoina. Był to tak zwany hard-fork, który spowodował, że z Bitcoina powstały dwie niezależne sieci. Rozłam ten był skutkiem problemów jakie niektórzy deweloperzy zaczęli widzieć w funkcjonowaniu Bitcoina. Chodzi przede wszystkim o niską skalowalność transakcji oraz duże koszty transferów. Podsumowując, BCH powstało w wyniku tego, że istniały rozmaite wizje rozwoju Bitcoina. Zwolennicy BCH twierdzą, że jest to projekt lepiej zorganizowany od Bitcoina. Z kolei przeciwnicy uważają, że BCH to niewiele znaczący altcoin, który pomimo dużej skalowalności nie będzie w stanie osiągnąć tej popularności jaką cieszy się BTC.

Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy BCH i BTC? 

BCH oferuje większą skalowalność oraz możliwość przetworzenia większej ilości transakcji w porównaniu do Bitcoina. Jest to możliwe dzięki temu, że Bitcoin Cash ma większą pojemność bloku. Dokładniej mówiąc od 15 maja 2018 roku Bitcoin Cash dysponuje blokiem o pojemności 32 MB, podczas gdy maksymalna pojemność bloku w przypadku Bitcoina to 1 MB. W efekcie BCH jest w stanie obsłużyć nawet 8 milionów transakcji dziennie (tymczasem BTC obsługuje jedynie około 250 tysięcy transakcji dziennie). Zgodnie z założeniem BCH ma być nie tylko bardziej skalowalny, ale także ma być tańszy. Obecnie koszty transakcyjne w przypadku BCH są zdecydowanie mniejsze w porównaniu do BTC (zazwyczaj wynoszą poniżej 0,01 USD, podczas gdy przesłanie BTC na przełomie 2017/2018 roku potrafiło kosztować nawet 35 USD). 

Bitcoin Cash jest oparty na tym samym kodzie źródłowym na którym działa Bitcoin. Podobieństwa jakie łączą BCH z BTC to między innymi taki sam czas bloku (wynoszący 10 minut), ilość jednostek ograniczona do poziomu 21 milionów oraz ten sam algorytm konsensusu Proof of Work. 

Kurs Bitcoin Cash

Maksimum historyczne BCH odnotowało podczas hossy pod koniec 2017 roku. W tamtym okresie kurs osiągnął wycenę na poziomie 3875 USD. Tymczasem w 2018 roku cena mocno spadła docierając do poziomu 80 USD. Następnie przez kilka lat kurs oscylował w granicach 100 USD – 500 USD. Dopiero podczas hossy w 2021 roku cena ponownie poszybowała w górę, jednak nie dała rady osiągnąć tak zwrotnych poziomów jak 4 lata wcześniej. Dokładniej mówiąc 10 maja 2021 roku kurs dotarł do poziomu 1425 USD po czym podobnie jak podczas poprzedniej hossy zaliczył poważny spadek. Tymczasem w 2022 roku kurs oscyluje w granicach 300 USD-400 USD. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij