Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym są kontrakty terminowe?

Biznes Data publikacji - 30 grudnia 2021 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
kontrakty terminowe


Świat finansów i rynek giełdowy to dla typowego Kowalskiego obce, dziwne miejsce. Jest tam bowiem sporo pojęć, które są trudno zrozumiałe. O ile jeszcze o obligacji prawie każdy słyszał, tak już np. kontrakty terminowe, mimo prostej nazwy, mogą być dla wielu ludzi czarną magią. Wyjaśnimy więc ogólnie, z czym dokładnie mamy tutaj do czynienia.

Kontrakt terminowy – ogólna definicja

Zmiana kursów walut może wiązać się z ryzykiem. Na szczęście tego typu popularne, klasyczne kontrakty, o których mowa w niniejszym tekście, mogą pomóc w zmniejszeniu owego ryzyka albo ułatwić zarządzanie cenami towarów i produktów. Jeżeli chodzi o ich definicję, to brzmi ona mniej więcej podobnie na każdej branżowej stronie zajmującej się finansami. Otóż są to tzw. instrumenty pochodne, które bezpośrednio przyjmują formę umowy zawieranej pomiędzy konkretnymi stronami (inwestorami). Charakteryzują się kilkoma stałymi zasadami oraz punktami. Po pierwsze ważne jest zobowiązanie do wykupu, a także samej sprzedaży danej liczby instrumentu podstawowego. Po drugie – znaczenie ma przyszły czas dokonania szczegółowej transakcji. Zawsze jest on z góry określony, podobnie jak cena aktywów – akcji, obligacji, indeksów giełdowych itp. (kolejny istotny element, bez którego nie ma mowy o umowie między inwestorami).

Kontrakty terminowe i ich różne rodzaje

Skoro już wiemy, czym ogólnie jest kontrakt terminowy, to warto jeszcze poznać jego podstawowy podział. Okazuje się, że wyróżniamy kilka rodzajów tych instrumentów. Najczęściej są to kontrakty futures, czyli umowy zawiązywane za pośrednictwem GPW (Giełdy Papierów Wartościowych). Jednak możliwy jest również handel pozagiełdowy (forward). Oczywiście poza taką klasyfikacją, jest jeszcze inna, związana z instrumentami bazowymi. To właśnie na nich oparte są, opisywane tutaj kontrakty terminowe. Mamy zatem umowy na akcje, indeksy, surowce oraz waluty.

Wróćmy na chwilę do kontraktów future. W tym wypadku jedną stroną zawsze jest dany inwestor, który zleca sprzedaż, natomiast drugą jest oczywiście giełda. Co zrobić, aby można dokonywać takich transakcji? Wystarczy mieć otwarty rachunek maklerski oraz co najmniej kilkuletnie doświadczenie na runku papierów wartościowych. Przyda się również duża wiedza w zakresie handlu obligacjami itp. Co ważne, to inwestycja w stu procentach bezpieczna, zapewniająca, że dojdzie do zapłaty i nikt nie zostanie oszukany.

Transakcje warunkowe oraz bezwarunkowe

Powyżej wymieniliśmy kilka typów kontraktów terminowych, na które decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego, przecież to bez wątpienia opłacalna inwestycja. Warto na koniec dodać też parę słów na temat tego, jakie znamy transakcje terminowe. Okazuje się, że rynek giełdowy daje pewne możliwości związane z odstąpieniem od umowy przez każdą ze stron w danych, wyjątkowych sytuacjach. Wtedy mamy do czynienia z transakcjami warunkowymi. Z kolei bezwarunkowe to takie, które absolutnie nie dają owej alternatywy w postaci przerwania kontraktu.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?