Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co to jest lokata strukturyzowana?

Biznes Data publikacji - 24 września 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
lokata strukturyzowana

Najwięcej osób oszczędności przechowuje w banku na koncie lub lokacie. Nie każdy lubi ryzykować czy grać na giełdzie. Lokaty są bezpieczne i w każdej chwili można wypłacić potrzebną sumę pieniędzy. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się lokata strukturyzowana. Co to takiego jest?

Czym jest lokata strukturyzowana?

Banki wprowadzają nowe produkty do swojej oferty, aby przyciągnąć nowych klientów i przekonać obecnych, że dobrze wybrali. W ostatnim czasie oferowane są produkty strukturyzowane. Nowoczesnym produktem oszczędnościowym jest lokata strukturyzowana, która jest połączeniem dwóch instrumentów finansowych, inwestycji na rynku finansowym i lokaty terminowej. Na czym to dokładnie polega? Na lokacie jest kapitał początkowy, który jest w pełni chroniony i bezpieczny na czas trwania lokaty. W zależności od banku czy rodzaju lokaty jest to od 70 do 95%. Pozostała część jest inwestowana w bezpieczne instrumenty finansowe, które mogą przynieść większe oprocentowanie. Jest także możliwość skorzystania z nieco bardziej ryzykownego rozwiązania, które może przynieść znacznie wyższe zyski. W przypadku lokaty strukturyzowanej wachlarz inwestycyjny jest szeroki i każdy może wybrać dowolną opcję dopasowaną do jego potrzeb.

lokata strukturyzowana

Na jaki okres można założyć lokatę strukturyzowaną?

Produkty strukturyzowane są coraz chętniej wybierane. Ludzie mają oszczędności i chcą je powiększać. Duża część tych osób nie boi się ryzyka i inwestuje w bardziej ryzykowne instrumenty. W przypadku produktów strukturyzowanych to ryzyko jest małe, gdyż tylko kilka lub kilkanaście procent jest inwestowana, a pozostała kwota kapitału jest bezpiecznie zdeponowana na lokacie terminowej. Lokaty strukturyzowane zazwyczaj się lokatami długoterminowymi. Najkrótszym okresem jest rok, ale większość osób decyduje się na założenie lokaty na dwa lub nawet pięć lat. Bardzo ważne jest to, że zdeponowane środki można wypłacić w każdej chwili, ale najczęściej wówczas traci się odsetki.

Sprawdź także czym jest reklama ambientowa

Jak można założyć lokatę strukturyzowaną?

Banki ustalają okresy subskrypcyjne i w tym czasie klienci mogą zapisać się na taką lokatę. Przede wszystkim należy śledzić informacje na stronie banku lub powiadomić swój bank o chęci założenia lokaty strukturyzowanej. Lokatę można założyć tak samo, jak zwykłą lokatę. Można tego dokonać osobiście w placówce banku lub poprzez infolinię. Jeśli lokata będzie założona w banku, w którym posiada się konto osobiste, to można założyć ją przez stronę internetową lub aplikację mobilną.

Czy warto założyć lokatę strukturyzowaną?

Produkty strukturyzowane są świetnym i bezpiecznym sposobem na powiększenie oszczędności. Należy pamiętać, że kapitał do 100 tysięcy euro jest chroniony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a więc nie ma obaw, że pieniądze zostaną utracone. Można inwestować w różne instrumenty w zależności od podjętego ryzyka. W większości banków można liczyć na pełen zwrot kapitału po zakończeniu okresu lokaty. Nie ma ukrytych prowizji i dodatkowych opłat. Są to produkty dla osób, które nie znają się na inwestowaniu, ale chcą zarobić więcej niż na zwykłej lokacie.

Przeczytaj również https://e-waluty.net.pl/jakie-ubezpieczenie-na-zycie-wybrac/

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?