Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?

Finanse Data publikacji - 1 stycznia 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
kredyt na wkład własny


Kredyty hipoteczna są jednymi z najczęściej przyznawanych kredytów w Polsce. Ubiegają się o nie klienci, którzy chcą zakupić nieruchomość na własność, na przykład dom lub mieszkanie. Ze względu na to, że kredyt hipoteczny jest stosunkowo nisko oprocentowany, często opłaca się go wziąć na przykład po to, aby kupić nieruchomość pod inwestycję. Czy zawsze potrzebny jest wkład własny, gdy bierze się kredyt hipoteczny? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Sporo osób zastanawia się nad tym, czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Niestety informacje nie są zbyt krzepiące. Od dłuższego już czasu banki wymagają sporego zabezpieczenia, zanim przyznają kredyt hipoteczny. Oznacza to, że bez wkładu własnego w postaci pieniędzy lub zabezpieczenia inną nieruchomością, na przykład działką budowlaną, mieszkaniem lub domem, trudno ubiegać się o kredyt na nową nieruchomość. W zależności od banku i jego polityki, wymagany jest wkład własny w wysokości 10 lub 20% wartości nieruchomości. W niektórych przypadkach to zatem naprawdę ogromna kwota. W jaki sposób ją zdobyć? Czy można wziąć kredyt na wkład własny? Niestety nie. Można natomiast znaleźć bank, który przyzna kredyt hipoteczny z wkładem własnym w wysokości 10%, trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi opłatami, które będą konieczne do uiszczenia. Mowa tutaj na przykład o większej kwocie ubezpieczenia kredytu.

Skąd wziąć pieniądze na wkład własny?

W jaki sposób zdobyć pieniądze na wkład własny, skoro nie można wziąć ich w ramach kredytu? Warto skonsultować się z doradcami kredytowymi, którzy mogą znaleźć jakieś rozwiązanie. Przykładowo osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą w jej ramach wziąć jakiś rodzaj kredytu konsumenckiego, a następnie te pieniądze przeznaczyć na wkład własny. Trzeba jednak ostrożnie podchodzić do tematu i naprawdę skonsultować to ze specjalistami. Drugi sposób to po prostu oszczędzanie pieniędzy po to, aby zgromadzić kwotę potrzebną do wzięcia kredytu. W niektórych zakładach pracy istnieje możliwość wzięcia nieoprocentowanej pożyczki w ramach różnego rodzaju funduszy wewnętrznych, to jest jeden ze sposobów na to, aby uzbierać potrzebną kwotę.

Zabezpieczenie w ramach wkładu własnego

Jeszcze kilka lat temu możliwe było zaciąganie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie i dzisiaj żaden bank nie daje kredytu bez wkładu własnego, ponieważ jest to zwyczajnie niezgodne z prawem. Można jako wkład własny potraktować jakąś nieruchomość, którą posiada się na stałe. Z reguły wykorzystuje się do tego działkę budowlaną lub inną nieruchomość. Niestety działki rolnicze, które posiada wielu Polaków, nie sprawdzą się jako sposób na zabezpieczenie kwoty w ramach wkładu własnego. Najlepszym sposobem na zdobycie szczegółowych i prawdziwych informacji jest kontakt z przedstawicielem banku lub niezależnym doradcą kredytowym, który wskaże sposoby na możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?