Kryptowaluty

Block chain – czym jest?

Block chain – czym jest?

Block chain to pojęcie, które coraz częściej można napotkać w internecie. Jednak wiele osób zastanawia się, w czym on w ogóle jest.

Blockchain co to?

Block chain jest pojęciem, która oznacza jedną z najnowszych i najbardziej innowacyjnych technologii internetowych. Służy ona do przesyłania i przechowywania informacji o przeprowadzonych transakcjach internetowych. Śmiało można powiedzieć więc, że jest to coś na kształt cyfrowego rejestru transakcji.

Informacje przechowywane przez blockchain ułożone są na kształt łańcucha bloków następujących po sobie. Stąd też wzięła się nazwa dla tej technologii. Budowa łańcucha danych jest następująca – w jednym bloku przechowuje się informacje o określonej liczbie transakcji. Kiedy kończy się w nim miejsce, tworzony jest kolejny blok, który zajmuje miejsce za poprzednim.

Internetowi specjaliści twierdzą, że blockchain może zupełnie odmienić oblicze internetu oraz ogromnie wpłynąć na funkcjonowanie instytucji finansowych. O tym pojęciu bardzo często mówi się w kontekście kupna i sprzedaży kryptowalut.

Jak działa blockchain?

Śmiało można powiedzieć, że blockchain to cyfrowa księga, która działa podobnie na zasadzie tradycyjnej papierowej księgi rachunkowej. Rejestruje ona wszystkie transakcje, które dokonywane są w określonych sieciach.

Pojęcie block chain stało się znajomym w momencie, kiedy przed 12 laty została uruchomiona kryptowaluta Bitcoin. Pojęcia bitcoin i block chain bardzo często są stosowane przez ludzi nie zorientowanych w temacie zamiennie – jest to jednak sporym błędem. Są one ze sobą powiązane, jednak zdecydowanie nie są tym samym.

Block chain umożliwił handel kryptowalutami i to właśnie dzięki niemu na rynku wciąż pojawiają się nowe z nich. Trzeba podkreślić fakt, że pomimo tego że Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą, to poza nim istnieją jeszcze tysiące innych. Warto wiedzieć, że nie wszystkie z nich posiadają własną sieć blockchain. Pomniejsze kryptowaluty zostały utworzone na bazie innych sieci.

Zalety systemu block chain

Śmiało można powiedzieć, że block chain jest innowacyjną technologią, która z pewnością pozostanie z nami na długo. Tworzenie rozproszonego rejestru uniemożliwia modyfikację danych, a także usuwanie i dodawanie fałszywych informacji.

Obecnie technologię block chain stosuje się w obsłudze różnego rodzaju transakcji internetowych. Znajduje ona także zastosowanie na rynku energii elektrycznej, gdzie dzięki niej rozlicza się transakcje na drodze producent – gospodarstwo domowe.

Już teraz mówi się, że technologia block chain, pomimo tego, że obecnie najbardziej popularna jest w branży finansowej, to może znacznie przyczynić się do rozwoju gospodarki. Jest to naprawdę niezwykłe rozwiązanie, które może mocno wstrząsnąć światową gospodarką. Łańcuch bloków zyskuje coraz większe znaczenie, które chętnie wykorzystują światowi producenci, programiści i różnego rodzaju instytucje. Bez wątpienia można powiedzieć, że pomimo tego, że technologia powstała już 12 lat temu, to z pewnością jej najlepsze czasy są jeszcze przed nią.

Udostępnij