Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Gdzie szukać pracy jako handlowiec?

Biznes Data publikacji - 21 kwietnia 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl


Handlowiec, nazywany również przedstawicielem handlowym, może dobrze zarabiać, ale nie jest to zawód dla każdego. Praca na tym stanowisku wymaga od nas konkretnych predyspozycji zawodowych, umiejętności i cech charakteru. Czym się charakteryzuje ten zawód i gdzie szukać pracy jako handlowiec?

Stereotyp handlowca

Są osoby, którym handlowcy kojarzą się z domokrążcami, którzy jeżdżą od domu do domu i przekonują do zakupu niepotrzebnych przedmiotów. Taki obraz handlowca jest mylny i przestarzały. Choć obecnie zadanie handlowca nadal polega na pozyskaniu i utrzymaniu klientów, teraz osoby wykonujące ten zawód zachowują się znacznie bardziej profesjonalnie. Nierzadko mają miano ekspertów w swojej dziedzinie i nie prowadzą nachalnej sprzedaży lecz traktują klienta z szacunkiem, bez narzucania się.

Na czym polega praca handlowca?

Handlowiec to pośrednik między firmą a klientami. Spotyka się z kontrahentami, przedstawia im ofertę firmy, namawia do zakupu towarów lub usług i pozyskuje nowych współpracowników.

Dawniej ubieganie się o posadę handlowca było prostsze, jednak wiązało się z gorszą jakością usług świadczonych przez przedstawicieli handlowych. Dziś jest trudniej, jednakże współcześni handlowcy to prawdziwi profesjonaliści w swoim fachu. Są wykształceni, często po studiach handlowych, marketingowych lub związanych z branżą, którą zajmuje się firma. Posiadają duża więdzę w swojej dziedzinie, dzięki czemu mogą udzielać trafnych rad i wiedzą, o czym mówią.

Handlowcy w swojej pracy nieustannie prowadzą rozmowy z przedsiębiorcami, klientami i osobami, które pragną pozyskać jako nowych klientów. Nie tylko doświadczenie zawodowe, ale też umiejętności miękkie są tu bardzo istotne. Ważne jest by wiedzieć, jak pokierować rozmową, aby rozmówca zyskał zainteresowanie produktem i aby rozwiać jego ewentualne wątpliwości co do zakupu.

Handlowcy-profesjonaliści na pewno są lepiej przygotowani do wykonywania zawodu. Poza przekonywaniem klientów do zakupu towaru lub usługi, starają się odpowiedzieć na pytania klientów. Reprezentant firmy znający się swoim fachu nie jest kimś, kto recytuje broszury informacyjne o produktach firmy. To ktoś, kto potrafi dostarczyć nam znacznie więcej informacji, osoba znająca produkt i każdy aspekt z nim związany, ktoś, kto jasno i rzeczowo odpowiada na pytania rozmówcy.

Gdzie szukać pracy jako handlowiec, aby zarobić najwięcej?

Wysokość wynagrodzenia osoby pracującej jako handlowiec nie jest stała. Jest ona zależna od ilości sprzedanych przez pracownika produktów (bądź usług). W tej pracy zdarzają się okresy lepsze i gorsze. W lepszym możliwe jest wyrobienie normy miesięcznej w ciągu jednego tygodnia, dzięki czemu mamy więcej czasu na odpoczynek. Ale w gorszym może dojść do odwrotnej sytuacji, kiedy w przeciągu miesiąca uda się nam osiągnąć normę tygodniową. W takim wypadku o odpoczynku nie ma mowy i ciąży na nas presja poprawienia tego wyniku.

Choć wynagrodzenie prowizyjne czy premiowe utrudnia obliczenie średniego wynagrodzenia, można przyjąć, że mieści się ono w widełkach od około 4000 do około 7000 złotych.

Najlepiej szukać pracy w średnich i dużych przedsiębiorstwach, bo to w nich handlowcy zarabiają najwięcej. Warto także sprawdzić dane z różnych miast i województw, ponieważ w tych z niższym bezrobociem przeważnie zarabia się więcej (np. w woj. mazowieckim statystycznie można zarobić więcej niż w woj. podkarpackim).

Nie bez znaczenia jest też branża, którą trudni się dane przedsiębiorstwo. Wśród najbardziej opłacalnych wymienia się:

  • branżę techniczną;
  • branżę IT;
  • marketing;
  • produkcję;
  • inżynierię;
  • nieruchomości;
  • energetykę;
  • rolnictwo.

Natomiast za najmniej opłacalne uważa się:

  • branżę spożywczą;
  • branżę odzieżową;
  • wyposażenie biur i domów;
  • sprzęt RTV/AGD;
  • biżuterię.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy jako handlowiec, sprawdź oferty pracy w serwisie GoWork.pl pod poniższym linkiem: https://www.gowork.pl/praca/handlowiec;st/warszawa;l

Predyspozycje zawodowe

Każdego handlowca powinny cechować odpowiednie kompetencje miękkie. Im lepiej rozwinięte, tym większa szansa na nawiązanie nowych kontaktów handlowych i utrzymanie dobrych relacji z obecnymi klientami.

Kluczowa jest komunikatywność. Klarowne i szybkie formułowanie myśli pozwala na zdobycie zainteresowania rozmówcy. Powolność i niejasne wypowiedzi mogą sprawić, że klient nie będzie chciał nas słuchać.

Istotne są również opanowanie, cierpliwość i odporność na stres. Pracując z ludźmi mierzymy się z osobami o różnych charakterach. Część z nich jest otwarta i skłonna do współpracy, a pozostali mogą się okazać nieufni, niezdecydowani, milczący lub nerwowi. W romowie powinniśmy zachować spokój i cierpliwie słuchać, co klient ma do powiedzenia. Jednakże musimy pamiętać, że nic nie usprawiedliwia rozmówcy, który nie okazuje na szacunku. Nie jesteśmy “workiem treningowym”, na którym inni mogą wylewać frustracje. Jeśli jesteśmy obrażani, dajmy takiej osobie do zrozumienia, że sobie tego nie życzymy.

Dodatkowym atutem jest umiejętność rozwiązywania konfliktów. Przydaje się ona w chwili, gdy nasz rozmówca jest niezadowolony. Wtedy staramy się go przekonać, że jego opinia jest dla nas ważna i proponujemy mu jakieś ugodowe rozwiązanie, aby nie zaprzestał współpracy firmą.

Na koniec warto wspomnieć, że w tej pracy konieczna jest dyscyplina i umiejętność zarządzania czasem. Dzięki temu możemy go produktywnie spożytkować, aby osiągać jak najlepsze wyniki sprzedażowe, a co za tym idzie, jak najwięcej zarobić.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?