Strona główna
Tutaj jesteś

Ile wzrośnie rata kredytu po zmianach?

Data publikacji - 27 maja 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl

Wzrost rat kredytów spowodowany jest decyzjami podjętymi przez Radę Polityki Pieniężnej. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Oprocentowanie kredytów

Zaciągając kredyt należy mieć świadomość ryzyka wzrostu stóp procentowych. Dotyczy to każdego rodzaju kredytu, jednak najbardziej odczuwalne jest w przypadku kredytów hipotecznych, które są zaciągane na wiele lat. Zmiana wysokości stóp procentowych w bezpośredni sposób wiąże się również ze zmianą oprocentowania kredytu, co ma wpływ na wysokość comiesięcznych rat. Stopa procentowa jest wskaźnikiem, który określa koszty pożyczenia pieniędzy. Wysokość stóp procentowych na terenie Polski ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej.

Podniesienie stopy procentowej

Podnoszenie stóp procentowych wpływa na wysokość rat kredytowych w zaciągniętych kredytach hipotecznych. Dlatego w ciągu wielu lat możliwy jest zarówno wzrost raty, jak i jej późniejszy spadek. Podwyżki stóp procentowych najbardziej dotyczą osób, które mają zmienne oprocentowanie kredytu. Złożone jest ono ze stałej marży banku, a także stawki WIBOR, która jest zmienna w czasie i zależna od ustalonych stóp procentowych. Im wyższe są stopy procentowe, tym wyższy będzie także WIBOR, co w bezpośredni sposób wpłynie na wzrost raty spłacanego kredytu.

Jaki wzrost raty?

„Ile wzrosnie kredyt kalkulator” to fraza, której w obecnych czasach poszukuje w sieci coraz więcej osób. Wzrost raty kredytu hipotecznego zależny jest przede wszystkim od specyfiki zaciągniętego kredytu, czyli między innymi takich aspektów jak czas pozostały do spłaty, a także wysokość oprocentowania. W przypadku kredytu zaciągniętego na pięćset tysięcy rata przed rozpoczęciem serii podwyżek stóp procentowych, a aktualną sytuacją mogła wzrosnąć nawet o dwa tysiące złotych. Konkretna wartość każdorazowo zależna jest od warunków, na jakich udzielony został dany kredyt hipoteczny.

Kolejny wzrost rat

Szacuje się, że podwyżki stóp procentowych realizowane przez Radę Polityki Pieniężnej jeszcze się nie zakończyły. Po podniesieniu stóp procentowych w maju 2022 roku stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosiła 5,25%, a WIBOR 3M. 6,48%. Eksperci uważają, że do końca roku 2022 stopa referencyjna wyniesie 7,25, a WIBOR 3M minimum 7,5%. Warto sprawdzić, do jakiego poziomu wzrośnie rata spłacanego zobowiązania, jeśli stopy procentowe rzeczywiście osiągną wskazany przez analityków poziom. Dobrze się do tego wcześniej przygotować poprzez odpowiednie zaplanowanie domowego budżetu. Dowiedz się więcej na prestizowykredyt.pl

Jak się przygotować?

Wielu kredytobiorców już teraz zastanawia się, jak można się przygotować do tak dużego obciążenia budżetu domowego w porównaniu z czasem przed pandemią. Najlepszym rozwiązaniem będzie budowanie poduszki finansowej, z której można będzie skorzystać w najtrudniejszych momentach. Dzięki zapasowi pieniędzy wzrost rat kredytowych będzie mniej odczuwalny. Oprócz tego warto również zadbać o zwiększenie swoich dochodów i iść po podwyżkę. Na pewno będzie to pomocne w trudnych czasach, które dopiero nadchodzą.

Problemy w spłacie

W przypadku wciąż rosnących rat kredytowych mogą pojawiać się problemy ze spłatą swojego zobowiązania. Warto reagować od razu oraz złożyć do banku wniosek o wakacje kredytowe. Dzięki temu na moment miesięczne zobowiązania ulegną obniżeniu, a sytuacja materialna będzie mogła się poprawić. Oprócz tego warto również zastanowić się nad restrukturyzacją kredytu, jeśli takie rozwiązanie jest oczywiście możliwe. W kredycie możliwe jest także dokonanie zmiany z oprocentowania zmiennego na stałe, jednak w tym momencie takie rozwiązanie jest coraz mniej opłacalne.

Najlepsze prezenty dla mężczyzn

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.