Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak oszczędzać gaz – praktyczne porady

Lifestyle Data publikacji - 2 stycznia 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
jak oszczędzać gaz

Po noworocznych, ogromnych podwyżkach cen gazu wielu Polaków zastanawia się nad tym, jak sobie poradzą w nowej rzeczywistości. Wzrost cen o ponad 50% to dla nich ogromny wydatek. Nic więc dziwnego, że coraz częściej padają pytania, jak oszczędzać gaz, aby zapłacić mniej. Jak się okazuje, istnieje kilka bardzo ciekawych sposobów na to, aby znacząco zmniejszyć zużycie gazu, a co za tym idzie rachunków za niego. Jak to zrobić?

Ogrzewanie gazem

Oszczędzanie na gazie warto rozpocząć od spraw związanych z ogrzewaniem. To właśnie do ogrzania domu przeciętne gospodarstwo domowe zużywa najwięcej niebieskiego paliwa.
Przede wszystkim warto sprawdzić, jakim dysponuje się w domu piecem. Jeśli ma się starszy model, może on zużywać nawet o 30% więcej gazu niż nowoczesne, inteligentne modele, które są w stanie rozpoznać realne potrzeby. Warto rozważyć zakup takiego pieca, ponieważ choć drogi, to jednak szybko może się zwrócić.

Kolejnym ważnym zadaniem jest upewnienie się, że przed grzejnikami nic nie stoi i nie są one niczym zakryte. Pozwoli to zwiększyć ich efektywność, a co za tym idzie, zmniejszyć ilość potrzebnego do ogrzania pomieszczenia gazu.
Wiele osób uważa, że wyłączanie ogrzewania na noc pozwoli im nieco oszczędzić. W końcu piec w tym czasie nie chodzi, a więc i nie zużywa gazu. Jest to błędne rozumowanie, ponieważ po wyłączeniu ogrzewania mocno spada temperatura, którą piec ponowie będzie musiał szybko podnieść, zużywają do tego ogromne ilości gazu. Z tego też powodu najlepiej jest trzymać piec cały czas włączony i utrzymywać w domu określoną temperaturę.
Na sam koniec warto jeszcze pomyśleć o tym, jak prezentuje się termoizolacja posiadanego domu. Im więcej ciepła będzie z niego uciekało, tym więcej trzeba będzie zapłacić za gaz. Z tego też powodu warto przyjrzeć się temu, w jakiej formie są okna i uszczelki w nich, a co najważniejsze, czy dom posiada odpowiednie ocieplenie.

Korzystanie z gazu w kuchni

Oczywiście ogrzewanie domu to nie jedyny sposób na to, aby zużywać gaz. Dość poro wykorzystuje się go również do gotowania. Jak nieco oszczędzić w tym zakresie?
Przede wszystkim warto wiedzieć, aby gotując wodę na herbatę czy też kawę, nie zalewać całego czajnika, a jedynie taką ilością wody, jaką się faktycznie potrzebuje.
Co więcej, warto zastanowić się nad zakupem garnków wykonanych ze stali szlachetnej. Choć są one dość drogie, to jednak rewelacyjnie przewodzą ciepło, a więc szybko się nagrzewają, co znacznie skraca czas gotowania. Jak się można oczywiście domyślić, zmniejsza to również zużycie gazu.

Korzystanie z gazu w łazience

Na sam koniec warto zainteresować się jeszcze łazienką i tym, jak się myjemy, aby poszukać możliwych opcji oszczędzania gazu. W pierwszej kolejności warto się przyjrzeć stanowi piecyka, a przede wszystkim jego wiekowi. Podobnie jak w przypadku pieca do ogrzewania, jego rocznik może być już za duży.
Na koniec dobrze jest rozważyć mycie się po prysznicem, a nie w wannie, co przełoży się na zmniejszenie zużycia ciepłej wody, a więc i energii, którą trzeba przeznaczyć na jej podgrzanie.

Najlepsze prezenty dla mężczyzn

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?