Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

W jaki sposób oszczędzać pieniądze?

Finanse Data publikacji - 2 stycznia 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
nietypowe sposoby na oszczędzanie


W dzisiejszych czasach łatwo można zauważyć, że ceny w sklepach galopują w górę w zastraszającym tempie. Dlatego warto poznać nietypowe sposoby na oszczędzanie, które mogą uratować domowy budżet, zwłaszcza jeśli jest on dość ograniczony.

Planowanie zakupów

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że spontaniczne wydatki potrafią pochłonąć lwią część domowego budżetu. Dlatego przed wyjściem do sklepu warto sporządzić listę zakupów i kurczowo się jej trzymać. Oczywiście, można przeznaczyć pewną sumę na nieprzewidziane wydatki, jednak należy ją określić z góry i za wszelką cenę jej nie przekraczać.

Warto także pamiętać o tym, żeby nie chodzić do sklepu głodnym. Uczucie pustego żołądka skutecznie namawia do zakupu różnego rodzaju produktów żywnościowych, z których spora część się zazwyczaj później marnuje. Trzeba pamiętać o sprytnych sztuczkach, jakie stosują sprzedawcy. Przykładowo – rozpylany w sklepie zapach świeżego chleba ma zachęcić klienta do zakupu pieczywa, którego ten niekoniecznie potrzebuje.

Obracanie gotówką

Oczywiście, płatność kartą bądź też telefonem to bardzo wygodny sposób, który pozwala zaoszczędzić wiele czasu i ratuje często skórę w sytuacji, kiedy w pobliżu nie ma żadnego bankomatu. Niemniej jednak – badania jasno wykazują, że klienci, którzy korzystają z karty, wydają o wiele więcej, niż ci obracający wyłącznie gotówką. Okazuje się, że o wiele łatwiej jest wydać pieniądz niejako wirtualny, którego nie ma się w rękach. Tego typu wydatki ciężej jest kontrolować.

Korzystając z gotówki warto założyć sobie, jaką tygodniowo kwotę ma się do dyspozycji i starać się jej nie przekraczać. Oczywiście, mowa o sytuacji, w której nie pojawiają się żadne nieprzewidziane wydatki – takie jak wizyta u dentysty czy też kupno leków.

Skarbonka – sposób na oszczędzanie

Ciekawym sposobem na oszczędzanie jest założenie sobie skarbonki. Wiele osób wzbrania się przed tym twierdząc, że jest ona przeznaczona tylko dla dzieci. Można jednak przekonać się, że regularnie odkładając określoną kwotę do niej, można po czasie uzyskać naprawdę ciekawe wyniki.

Można przykładowo założyć sobie, że po każdych zakupach w sklepie odkłada się do skarbonki resztę w postaci monet. Niektórzy decydują się także na wrzucanie do niej codziennie drobnej sumy – 5 czy 10 zł. Już w skali miesiąca można mówić tutaj o całkiem sporej oszczędności.

Osoby, które nie posiadają silnej woli, powinny wybrać skarbonkę, którą ciężko będzie otworzyć. Dobrym rozwiązaniem może być szklany słoik, który należy zniszczyć w celu wyciągnięcia pieniędzy.

Konto bankowe na oszczędności

Osoby, które wszystkie swoje pieniądze trzymają w jednym miejscu, mają problem z ich oszczędzaniem. Dlatego warto sobie założyć darmowe, dodatkowe konto bankowe, na które regularnie będzie wpłacać się określoną sumę. Dobrze, jeśli do tego konta nie będzie się posiadać karty do bankomatu – wtedy wyciągnięcie z niego pieniędzy będzie zdecydowanie utrudnione.

Podsumowując, oszczędzanie wcale nie jest takie trudne, jeśli podejdzie się do niego w odpowiedni sposób.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?