Systemy monitorowania stały się nieodłącznym elementem naszego życia, spotykamy je na każdym kroku – robiąc zakupy, wypożyczając książki w bibliotece czy też korzystając z usług w placówkach medycznych. Obecność kamer w obiektach ma zwiększyć nasze bezpieczeństwo oraz ochronić mienie. Monitoring obiektów może mieć jednak szersze zastosowanie. Jakie? Tego dowiesz się z artykułu.
Jak działa system telewizji przemysłowej?
Monitoring CCTV (closed circuit television), inaczej telewizja dozorowa, jest technologią polegającą na całodobowym obserwowaniu i rejestrowaniu obrazu z kamer zamontowanych w obiekcie. W tym systemie obraz jest przesyłany bezpośrednio do urządzenia transmisyjnego. Odbiór i interpretacja obrazu mają miejsce w centrali alarmowej (centrum odbiorczym). To tam znajdują się monitory podłączone do rejestratorów obrazu. Każdy niepokojący sygnał jest analizowany, klasyfikowany i zgłaszany przez pracowników centrali.
Nowoczesne i niezwykle czułe kamery umożliwiają otrzymanie bardzo dokładnych ujęć, co ułatwia interpretację zdarzenia oraz wskazania sprawcy. System telewizji dozorowej może zostać zintegrowany z systemami alarmowymi. Takie rozwiązanie wzmacnia działania w zakresie bezpieczeństwa i uszczelnia ochronę.
W jakich branżach opłaca się zainwestować w systemy monitorowania?
Monitoring wizyjny instalowany jest praktycznie w każdej placówce użyteczności publicznej oraz w większości budynków komercyjnych. Kamery obecne są w małych sklepach i galeriach handlowych, na targowiskach, parkingach, przystankach autobusowych, strzeżonych osiedlach, placach budowy i parkach miejskich.
Nie można mówić o skutecznej ochronie instytucji finansowych, takich jak banki, jeśli nie ma w nich systemów CCTV. Również obiekty strategiczne, czyli tereny wojskowe, lotniska, elektrownie i rafinerie, są zabezpieczane za pośrednictwem systemów monitorowania.
System monitoringu wizyjnego montuje się również w biurowcach, na halach magazynowych i przemysłowych. Monitoring CCTV znalazł zastosowanie także w innych obiektach – spotkamy go w hotelach, restauracjach, klubach i kasynach. Jak widać monitoring wizyjny obecny jest w działalnościach wielu zróżnicowanych branżach.
Co daje właścicielowi firmy monitoring obiektu?
Zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, mieniu i infrastrukturze to główne zadanie systemu CCTV. Poza tym system telewizji przemysłowej może ułatwiać zarządzanie przedsiębiorstwem – sprawdza się do nadzorowania procesów technologicznych, umożliwia zdalną kontrolę jakości, a nawet pozwala przeanalizować zainteresowanie promocją w sklepie.
System CCTV jest sposobem na optymalizację kosztów w firmach. Inwestycja w nowoczesne kamery do ochrony obiektu może zmniejszyć zapotrzebowanie na pracowników ochrony fizycznej. Tutaj należy podkreślić też prewencyjną rolę monitoringu – obecność systemu telewizji dozorowej odstrasza potencjalnych włamywaczy.
Zaawansowany monitoring obiektu chroni ludzi i mienie na dwa sposoby. Po pierwsze zabezpiecza przed kradzieżami i aktami przemocy, a w razie konieczności zapewnia natychmiastową interwencję służb porządkowych. A po drugie kamery mogą być połączone z systemami alarmowymi. Dzięki temu ułatwią ewakuację w razie wystąpienia niebezpieczeństwa, np. pożaru lub zadymienia.