Wszystko ma swoje wady i zalety. Podobnie jest również i w przypadku kredytu w obcej walucie. To właśnie tej kwestii chcielibyśmy poświęcić dzisiejszy artykuł. Decydując się na zmianę waluty kredytu, możemy w znacznej części pozbyć się ryzyka strat z tym związanych lub również niestety może pójść to w drugą stronę.
Kredyt w innej walucie czy złotówkach?
Zaciąganie kredytu w złotówkach opera się na podobnych zasadach jak i równie kredytu w obcej walucie. Istnieje również oczywiście kilka różnic o których należy pamiętać.
Chcąc uzyskać jakikolwiek kredyt mieszkaniowy, konieczne będzie zgromadzenie wkładu własnego. Warto również wspomnieć, że w przypadku zobowiązania kredytowego w obcej walucie wkład ten może być znacznie wyższy. Nie ma możliwości otrzymania tak wysokiej kwoty bez udokumentowania swoich dochodów. Sama waluta kredytu zależy przede wszystkim od dochodu kredytobiorcy. Warto mieć na uwadze te właśnie aspekty przed podjęciem decyzji kredytowej.
Przewalutowanie kredytu – czy się opłaca?
Częstym pytaniem zadawanym przez młodych inwestorów jest to, czy przewalutowanie rzeczywiście się opłaca. Nie da się udzielić jednogłośnej odpowiedzi. Ma na to wpływ kilka aspektów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak silna jest złotówka w danym momencie. Spory problem będą mieć kredytobiorcy, którzy zdecydowali się zaciągnąć kredyt kiedy waluta obca była w niższym momencie a następnie wzrosła. Nie ma sensu przewalutowywać kredytu, kiedy kurs waluty jest wyższy. Powinniśmy szczególnie się nad tym zastanowić, kiedy do spłaty kredytu nie została już spora kwota.
Kurs waluty jest najważniejszy. Przewalutowanie kredytu – czy się opłaca? Opłaca się, jeżeli waluta jest wyceniana niżej niż w momencie w którym zaciągane są zobowiązania kredytowe. W ten sposób możemy zyskać na całym kredycie, gdyż kapitał będzie wówczas przeliczony po korzystnym kursie. Dla kogo przewalutowanie kredytu będzie korzystne? Na pewno nie powinny korzystać z niego osoby, które czują ryzyko i nie są pewni tej decyzji. Warto zawsze zasięgnąć po poradę do specjalisty.
Jak przewalutować kredyt?
Co to jest przewalutowanie kredytu – kiedy i komu się ono opłaca? Na to pytanie udało nam się już wyżej odpowiedzieć. Kolejnym jakie warto sobie zadać, jest to, jak wygląda przewalutowanie kredytu. Pierwszym krokiem będzie sporządzenie wniosku o przewalutowanie. Składany jest on do banku, w którym udzielił on kredytu. W kolejnym kroku, to bank podejmuje decyzję. Określa on zasady warunki jak i koszty z tym związane. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie po myśli kredytobiorcy, podpisywany jest wówczas aneks do umowy.