Jednym z popularniejszych teraz produktów bankowych jest konto oszczędnościowe, które umożliwia jednoczesne odkładanie i oszczędzanie pieniędzy. Służy do ich przechowywania oraz do zarabiania na posiadanej gotówce. Konta oszczędnościowe są prostym sposobem na bezproblemowe pomnażanie własnych zasobów finansowych.
Kto oferuje oszczędnościowe konta?
W tym momencie z kont oszczędnościowych można skorzystać we wszystkich bankach. Propozycji jest tu naprawdę sporo do wyboru. Wiele banków idzie też klientom na rękę i umożliwia im otwieranie nowych kont oszczędnościowych przez Internet za sprawą profilu zaufanego, który weryfikuje tożsamość klienta. Mimo wszystko najlepiej po prostu udać się do stacjonarnej siedziby swojego banku i to w niej porozmawiać z ekspertem na temat wybranych opcji.
Dobrym pomysłem będzie na pewno sprawdzenie rankingów najlepszych kont oszczędnościowych, które oceniają te konta pod różnymi względami, wskazując na ich główne zalety oraz wady. Istnieją też specjalne porównywarki, dzięki którym można porównać sobie różne oferty na własną rękę.
Jak działa konto oszczędnościowe?
Mechanizm działania kont oszczędnościowych charakteryzuje się prostotą. Pieniądze przelewane na takie konta są po prostu odpowiednio oprocentowane, co oznacza, że wraz z upływem czasu zaczynają się namnażać. Wysokość oprocentowania kont oszczędnościowych wynosi przeważnie 0,01%. Odsetki pozyskane w ramach takiej lokaty na ogół trafiają na konto każdego miesiąca. To wszystko oznacza, że im więcej pieniędzy wpłaci się na konto oszczędnościowe, tym więcej można będzie na nim zarobić. Co nie znaczy, że takie konta kierowane są wyłącznie do osób najzamożniejszych. Wbrew pozorom nawet ludzie młodzi są w stanie na nich zarobić.
Przy zakładaniu nowego konta oszczędnościowego na pewno należy zapoznać się z zasadami działania takiego konta, aby przypadkiem na nim nie stracić. Pieniądze ulokowane na koncie oszczędnościowym można oczywiście wypłacać bez utraty odsetek, jednakże niektóre banki wprowadzają pod tym względem pewne ograniczenia, by uniknąć sytuacji, w której klienci zbyt swobodnie manewrowaliby oszczędnościami. Akurat to wychodzi im tylko na korzyść. Konta oszczędnościowe powinny być bowiem uzupełnieniem kont „tradycyjnych”.
Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe?
Ponieważ jest to jeden z najprostszych sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy i to bez żadnego wysiłku. Aby jednak koncepcja się powiodła, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie jak najlepszej oferty banku. Na pewno należy sprawdzić oprocentowanie konta oszczędnościowego, celując raczej w to stałe, a nie w to, które będzie się zmieniać w zależności od ilości zgromadzonych pieniędzy lub innych okoliczności. W tym momencie sytuacja występująca na rynku nie jest bowiem zbyt korzystna. Lepiej więc dmuchać na zimne i zabezpieczyć się za sprawą wybrania konta ze stałym oprocentowaniem, niżeli potem narzekać na to, że oprocentowanie uległo zmianie i stało się nieopłacalne.