Finanse

Konto oszczędnościowe dla dziecka – co warto wiedzieć?

Konto oszczędnościowe dla dziecka – co warto wiedzieć?

Każdy rodzic chce możliwie jak najlepiej dla swojego dziecka. Z tego też powodu zapewnia mu spokojny i kochający dom, a także odpowiedni dostęp do edukacji. Wielu rodziców idzie jednak nieco dalej i jeszcze w dniu narodzin dziecka zastanawia się nad finansowym zabezpieczeniem swojego potomka. Idealnie do tego zadania nadaje się konto oszczędnościowe dla dziecka. Czym ono jest i w jaki sposób funkcjonuje? Czy faktycznie warto się na takie konto oszczędnościowe zdecydować?

Czym jest konto oszczędnościowe dla dziecka?

Na samym początku warto się dowiedzieć zupełnie podstawowej w tym zakresie sprawy, czyli czym tak właściwie jest konto oszczędnościowe dla dziecka. Jak się okazuje, jest to specjalny rodzaj subkonta bankowego, które wykorzystywane jest do gromadzenia kapitału przeznaczonego dla malucha. Bardzo wielu rodziców zdecydowało się na taki właśnie krok po wprowadzeniu świadczenia 500+ i zasilają otrzymywanymi pieniędzy takie konto.

Rzecz jasna konto to jest odpowiednio oprocentowane, aby przez koleje lata gromadzenia kapitału powstawał efekt kuli śnieżnej, czyli samoistnego powiększania się kapitału w wyniku naliczania do niego odsetek. Konto to będzie mogło posłużyć dziecku, gdy stanie się ono już dorosłe. Dzisiejszy malec będzie mógł za kilkanaście lat wykorzystać zgromadzone w ten sposób pieniądze np. jako wkład własny do zakupu mieszkania czy też możliwe będzie przy ich pomocy pokrycie kosztów edukacji.

Wiek dziecka a konto oszczędnościowe

Kolejną sprawą, o której trzeba się nieco więcej dowiedzieć, jest kwestia wieku dziecka w zakresie posiadania takiego konta. Od jakiego wieku możliwe jest założenie maluchowi konta i kiedy staje się on jego posiadaczem?
Wiele banków umożliwia założenie takiego konta od razu po narodzinach malucha. Oczywiście termin ten może być znacznie późniejszy, ponieważ nawet 13 latkowi wiele banków zechce takie konto założyć. Przez całe dzieciństwo i nastoletni wiek dziecko nie ma dostępu do zgromadzonych tam środków, a kontrole nad kontem sprawują rodzice. Dopiero w dniu, gdy dziecko ukończy 18 lat, staje się ono jedynym właścicielem konta i uzyskuje dostęp do zgromadzonego tam kapitału. Wiek ten może być oczywiście podwyższony i wielu rodziców decyduje się na podniesienie go do 25 roku życia dziecka.

Jak wybrać odpowiednie konto oszczędnościowe dla dziecka?

Jak więc widać tego typu konto oszczędnościowe dla dziecka to rewelacyjna sprawa. Stosunkowo niewielkim miesięcznym kosztem w ciągu 18 lub 25 lat można zgromadzić ogromny kapitał, który pozwoli wejść dziecku w dorosłość ze sporym dofinansowaniem na start. Problem tylko w tym, że mało który rodzic wie, jak takie konto wybrać. Na co więc zwracać uwagę?
W pierwszej kolejności warto się przyjrzeć oczywiście bankowi, z którym podpisuje się umowę. Powinien to być bank znany i cieszący się zaufaniem. Drugą sprawą jest to, jak duże będzie oprocentowanie takiego konta. Kluczowe jest oczywiście to, aby procent był jak największy, co pozwoli znacznie przyspieszyć pomnażanie zgromadzonego na koncie kapitału.

Udostępnij