FinanseNauka

Konto wielowalutowe – co warto o nim wiedzieć?

Konto wielowalutowe – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli często wyjeżdża się za granicę lub też dokonuje zakupów internetowych w zagranicznych sklepach, z łatwością można zauważyć, jak dotkliwe bywają przy płatnościach przewalutowania. Banki zamieniając złotówki np. na dolary lub euro stosują niezwykle wysokie marże, co w znaczący sposób podnosi koszt zakupów. W takiej sytuacji bardzo polecane jest konto wielowalutowe. Czym ono jest i na co zwracać uwagę, gdy się będzie takie konto zakładało?

Czym jest konto wielowalutowe?

Podstawową sprawą, o której trzeba się na początku dowiedzieć, to czym tak właściwie jest taki rodzaj konta i czym się ono charakteryzuje. Jak każdy doskonale wie, standardowe polskie konto bankowe prowadzone jest w złotówkach. W końcu to właśnie w tej walucie otrzymuje się pensje czy też płaci za rachunki lub zakupy w sklepie. Jest to rodzaj konta, który jest w zupełności wystarczający do prowadzenia normalnego życia w Polsce. Jeśli jednak chce się dokonywać transakcji za granicą, robi się w tym wypadku mały problem, ponieważ jak już zostało na wstępie wspomniane, koszt przewalutowania może być naprawdę dotkliwy. W takiej sytuacji zasadne jest otworzenie konta wielowalutowego.
Czym jest takie konto? Działa dokładnie na tych samych zasadach, co pierwotne konto złotówkowe, lecz domyślną walutą będzie w tym wypadku np. Dolar lub Euro. Dzięki temu przy zakupach za granicą kartą lub też podczas opłacania zagranicznych zakupów internetowych nie trzeba będzie martwić się wysokimi marżami, ponieważ zapłaci się w dokładniej tej walucie, w której się robi zakupy.

Na co zwrócić uwagę zakładając konto wielowalutowe?

Oczywiście tak samo, jak w przypadku konta złotówkowego, tak i przy kontach na inne waluty oferty banków są bardzo zróżnicowane. Jedne są lepsze, a inne zdecydowanie mniej atrakcyjne. Bardzo ważne jest więc to, aby podczas zakładania takiego konta dokładnie sprawdzić to, na jakich warunkach będzie ono działało, a także jakimi cechami będzie się charakteryzowało. Na co więc w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę podczas analizy oferty poszczególnych banków?
Z całą pewnością najważniejszą sprawą jest to, czy z takiego konta będzie można dokonywać wypłaty w zagranicznych bankomatach. Często bowiem jest tak, że pomimo posiadania na koncie waluty obowiązującej na terenie danego kraju, nie będzie można jej podjąć z bankomatu. Jest to spory minus, szczególnie jeśli nie otrzyma się do konta specjalnej karty debetowej.
Karta walutowa jest kolejnym kryterium, które powinno być decydujące podczas dokonywania wyboru takiego konta. Najczęściej jest ona wydawana za jednorazową, niewielką opłatą. Warto ją mieć, ponieważ zakupy przez internet, a przede wszystkim na terenie danego kraju, stają się wtedy o wiele prostsze i co najważniejsze tańsze.
Bardzo ważną sprawą podczas wybierania takiego konta jest ocenienie tego, ile będzie kosztowało jego prowadzenie. Najczęściej banki nie pobierają żadnych opłat za prowadzenie tego konta, o ile każdego miesiąca będzie się na niego wpłacało określoną w umowie sumę pieniędzy. Podobnie to wygląda w przypadku opłat kartą, lecz w tym wypadku należy co miesiąc wydać nią określoną sumę pieniędzy, a wtedy bank nie pobierze za jej obsługę żadnych opłat.

Udostępnij