Bezpieczeństwo finansowe to rzecz bardzo ważna w dzisiejszym świecie. Pozwala na złapanie oddechu i zajęcie się aktywnościami innymi niż zarabianie. Dzięki temu zyskuje się znacznie więcej energii, którą przekuć można w lepszą sytuację materialną. Ostatni czas pokazał wyraźnie, że nic nie jest pewne i nawet najlepsza pozycja zawodowa może z różnych powodów zostać zagrożona. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinno się posiadać jakiekolwiek oszczędności. Jak się do tego zabrać?
Czym właściwie są oszczędności i ile powinno się ich mieć?
W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym właściwie są oszczędności, a jednocześnie o to, ile najlepiej jest ich mieć. Nie każda nadwyżka finansowa to oszczędności. Może ona zostać w każdym momencie wydana. Oszczędności są więc zawsze czymś celowym – co świadomie przeznaczamy na ten właśnie cel. Dobrze, jeżeli są osobne od innych środków. Dla oszczędności powinno się założyć osobne konto albo subkonto w banku. Dzięki temu są one wyraźnie oddzielone i nie będą uwzględniane w domowym budżecie. Ile powinno się mieć oszczędności? Wydaje się, że żeby nazwać jakieś pieniądze w ogóle oszczędnościami, powinno być ich minimum tyle, by można było za nie przeżyć miesiąc bez pracy i bez radykalnej zmiany poziomu życia. Najlepiej oczywiście, jeżeli dąży się do tego, by ta kwota była wielokrotnie wyższa.
Jak budować oszczędności
Budowanie oszczędności to proces. Najpierw trzeba zastanowić się nad tym, na co właściwie wydajemy pieniądze i ile ich wydajemy. Wbrew pozorom wiele osób nie ma wystarczającego wglądu we własne sprawy finansowe. Kiedy już to wiemy, należy ustalić miesięczne wydatki na stałym poziomie, z uwzględnieniem różnych potrzeb, które mogą się pojawić. Prowadzić to musi do ustalenia wydatków na takim poziomie, żeby pozostały jakieś nadwyżki, z których właśnie budować będziemy nasze oszczędności.
Zmiana nawyków jest bardzo ważna
Odkładanie pieniędzy co miesiąc nie jest łatwe. Dlatego też nadwyżki finansowe powinny być przelane na osobny rachunek jak najszybciej – najlepiej zaraz po otrzymaniu wypłaty. Co zrobić, jeżeli takich nadwyżek nie ma? Trzeba się postarać, aby były – to jedyna droga do oszczędzania.
Czasem można na przykład zmniejszyć wydatki w jakiejś sferze życia albo postarać się o dodatkowe źródło dochodu, z którego zyski będą odkładane. Bardzo ważna jest przy tym zmiana codziennych nawyków. Wiele osób nie zastanawia się dużo nad swoimi wydatkami i po prostu kupuje rzeczy bez myślenia o konsekwencjach. Doświadczenie pokazuje, że nie jest to wyłącznie domena bogatych. Pierwszym krokiem do zbudowania oszczędności powinno być więc dokładne przyjrzenie się swoim wydatkom i świadome dysponowanie pieniędzmi.
Czy warto trzymać pieniądze w gotówce?
Często zadawanym pytaniem jest to, czy warto trzymać pieniądze w gotówce. To szczególnie istotne zwłaszcza teraz, kiedy inflacja jest coraz większa. Dobrym pomysłem może być więc zastanowienie się nad sposobami na zainwestowanie zgromadzonych przez siebie środków. Oszczędności to nie tylko gotówka – to również wszystko, co można w stosowanym momencie sprzedać, albo wykorzystać do pomnożenia stanu posiadania.