Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jakie są rodzaje kredytów?

Finanse Data publikacji - 30 grudnia 2021 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
kredyt


Kredy to specjalny rodzaj umowy finansowej, na mocy której podmiot finansowy oddaje do dyspozycji, osoby zwanej kredytobiorcą konkretną sumę pieniędzy. Kredytobiorca może korzystać z tych środków, zgodnie z umownymi ustaleniami. Pieniądze te oddane muszą być zgodnie z harmonogramem.

Rodzaje kredytów w obrocie

Warto zaznaczyć, że udzielane przez banki kredyty różnią się wieloma specyfikacjami. Jeśli chodzi o kredyty dla klientów indywidualnych, to wyróżnia je fakt, że są one udzielane osobom fizycznym. Ważne jest to, że kredyt taki nie może być przeznaczony na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Najczęściej wybieranym rodzajem tego instrumentu finansowego jest kredyt hipoteczny, który wyróżnia się tym, że najważniejszy w tym układzie jest rodzaj zabezpieczenia. Najczęściej tego typu kredyty udzielane są w celu zakupienia nieruchomości. Warto nadmienić, że tego typu kredyty opiewają często na bardzo wysokie sumy i charakteryzują się tym, że są one chronione w szczególny sposób. Co ciekawe po takie kredyty sięgać mogą również przedsiębiorcy, jednakże ich działalność musi istnieć od przynajmniej 12 miesięcy.

Najczęściej wybierane kredyty

Nie ulega wątpliwości, to, że najczęściej wybieranym kredytem jest kredyt gotówkowy zwany również konsumenckim. Są to różnego rodzaju pożyczki, które dostać można nawet bez udowadniania dochodów.
Z uwagi na fakt, że kredytobiorcy często mają kilka kredytów, mogą wybrać opcję, która polega na połączeniu kilku zobowiązań. Kredyt lub pożyczka może być przeznaczona na spłatę innych zobowiązań, jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które można spłacać dłużej niż pojedyncze kredyty. Warto zaznaczyć, że w ramach konsolidacji można połączyć kilka produktów finansowych w jeden. Na uwagę zasługuje fakt, że tego typu kredyt może być zaciągnięty nie tylko na spłatę dotychczasowych zobowiązań, ale także być o wiele wyższy co zapewnia dodatkową gotówkę na bieżące potrzeby.

Inne rodzaje kredytów

Kredyty udzielane są na pewne cele. Jednym z nich jest kredyt na zakup auta. Kredyt samochodowy to rozwiązanie celowe, które polega na tym, że pożyczone pieniądze mają trafić na dany cel. Jest to sposób na zakup auta, który wiąże się z niższymi kosztami niż ma to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego. Jest to specjalny rodzaj kredytu, który bierze się pod zastaw kupowanego samochodu, co dodatkowo obniża koszty kredytowania. Jest to rozwiązanie zbliżone do leasingu, który jest innym produktem finansowym. Rodzaj kredytu, który zasługuje na specjalne wyróżnienie, jest kredyt studencki przeznaczony dla osób, które studiują. Jest to kredyt preferencyjny, który dotuje państwo. Takie produkty finansowe, charakteryzuje również to, że są one bardzo nisko oprocentowane. Można je przeznaczać na wydatki, związane ze studiami lub też zainwestować. Warto zaznaczyć, że takie kredyty udzielane są w wielu wysokościach. Są to najczęściej kwoty pomiędzy 400 a 1000zł. Kredyt taki spłaca się 2 lata po ukończeniu studiów, a liczba rat jest dwa razy większa od otrzymanych transz.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?