Strona główna
Kryptowaluty
Tutaj jesteś

Jak powstał Bitcoin?

Kryptowaluty Data publikacji - 2 stycznia 2022 Autor - Redakcja e-waluty.net.pl
historia bitcoina


Jeśli chodzi o kryptowaluty, to Bitcoin bez wątpienia jest jedną z najstarszych i najdroższych z nich. Wielu osobom wydaje się, że jest to pierwsza kryptowaluta, jaka powstała, jednak nie do końca jest to prawdą. Niemniej jednak, śmiało można stwierdzić, że to jego popularność stała się początkiem ery kryptowalut. Jak wyglądały początki tej waluty?

Jak powstały kryptowaluty?

Historia bitcoina jest dość skomplikowana i z pewnością warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Jego powstanie było możliwe dzięki wprowadzeniu najnowocześniejszej technologii, którą obecnie znamy pod nazwą block chaina. Można ją określić jako cyfrową księgę, która w sposób zdecentralizowany i rozproszony gromadzi informacje dotyczące transakcji przeprowadzanych online. Warto wiedzieć, że taki sposób przechowywania informacji gwarantuje im bardzo wysokie bezpieczeństwo, bowiem zabezpieczone są one przy pomocy zaawansowanych algorytmów. Każdy użytkownik block chaina może uzyskać dostęp do przechowywanych danych, jednak w żaden sposób nie może w nie ingerować.

Pojęcie blockchain nieodłącznie związane jest z bitcoinem. Powstał on jako odpowiedź na globalny kryzys gospodarczy, a koncepcje jego stworzenia powstały już w roku 1997.

Bitcoin do obiegu trafił jednak dopiero w roku 2009. Tym samym jest uznany za ojca wszystkich kryptowalut.

Jak powstał Bitcoin?

Bitcoin jest pieniądzem, który powstał dlatego, że jego twórca chciał stworzyć walutę, która nie będzie się opierała na systemie bankowym i rządowym. Marzeniem twórcy bitcoina było, by wartość waluty była wyznaczona przez jej użytkowników, a nie przez centralne systemy. Pierwszy blok bitcoina został wykopany w 2009 roku, a sama waluta trafiła na giełdę.

Warto przytoczyć ciekawostkę, która wiele mówi o początkach bitcoina. Pierwsza płatność walutą została wykonana 22 maja 2010 roku. Za 10000 bitcoinów zostały zakupione dwie pizze. W tamtych czasach taka ilość kryptowaluty była warta około 40 $. Przy dzisiejszym kursie za 10 000 bitcoinów ich właściciel otrzymałby 400 000 000 $.

Sam twórca bitcoina, pomimo tego, iż był bardzo aktywny po wypuszczeniu swojej waluty na rynek, nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości. Nie wiadomo też, by stworzył jakiś inny projekt.

Odnośnie powstania bitcoina do dziś krąży wiele teorii spiskowych. Wiele osób uważa, że kryptowaluta została stworzona przez grupę ludzi, gdyż jest ona zbyt dobra i zaawansowana technologicznie na to, by wyszła spod ręki jednej osoby.

Jedno jest pewne – tak naprawdę nie wiadomo, kto stoi za wypuszczeniem bitcoina na rynek. Nie wiadomo też, dlaczego porzucił swój projekt, a także – czy w ogóle jeszcze żyje.

Podsumowując, o początkach bitcoina nie wiadomo zbyt wiele. Wiadomo, kiedy pojawił się na rynku, ale nie wiadomo, kto dokładnie za to odpowiada. Dziś Bitcoin jest uznawany za legalną walutę w wielu krajach świata – między innymi w Chinach, USA czy też w Rosji.

Pomimo tego, że do dnia dzisiejszego powstało tysiące kryptowalut, to jednak żadnej z nich nie udało się nawet zbliżyć do popularności bitcoina.

Redakcja e-waluty.net.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z finansami, biznesem oraz kryptowalutami. Dzielimy się też poradami w sprawach z zakresu lifestyle'u, nauki i psychologii.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?