Rynek pracy dynamicznie się rozwija i coraz więcej osób postanawia przekwalifikować się, aby zmienić nudny zawód, lub po prostu chce lepiej zarabiać. Jest wiele ofert pracy skierowanych do spedytorów. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Ile zarabia spedytor i jak można nim zostać?
Spedytor – kim jest?
Osoba pracująca na stanowisku spedytora zajmuje się wysyłaniem i odbieraniem przesyłek. Nie jest to przewoźnik, gdyż spedytor jedynie organizuje cały proces przewozu przesyłek. Pośredniczy on między zleceniodawcą a firmą przewozową. Do jego obowiązków należy przypilnowanie załadunku i rozładunku. Musi on także znać wszelkie szczegóły dotyczące wymagań przewozowych. Zadaniem spedytora jest też wybranie najkorzystniejszych warunków przewozu przesyłki do miejsca docelowego. Z usług spedytora korzystają najczęściej firmy, które wysyłają bardzo dużo przesyłek, a nie mają czasu lub nie wiedzą, w jaki sposób można to zrobić bezpiecznie i tanio.
Przeczytaj również https://e-waluty.net.pl/portfel-kryptowalut-co-trzeba-wiedziec/
Co należy do obowiązków spedytora?
Spedytor ma wiele obowiązków na głowie. Przede wszystkim do jego zadań należy wybranie odpowiedniego środka transportu i dopasowanie warunków do danej przesyłki. Jest to doradca w zakresie trasy transportu. Spedytor przygotowuje i wypełnia wszelkie dokumenty związanie z przewozem. Najczęściej musi on także zapakować, sprawdzić i dopilnować, czy paczka jest kompletna i waga zgadza się z danymi na liście przewozowym. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna także przygotować instrukcję wysyłki i zdobyć niezbędne pozwolenia na przewóz towarów na terenie kraju i poza granicami. Spedytor pośredniczy między przewoźnikiem i zleceniodawcą i musi także przygotowywać i zawierać umowy przewozowe.
Czy każdy może zostać spedytorem?
Osoba chcąca zostać spedytorem przede wszystkim powinna mieć ukończone studia kierunkowe. Jednak wykształcenie nie jest czasami najważniejszym wyznacznikiem. Niekiedy ważniejsze jest doświadczenie. Dobry spedytor myśli analitycznie i zna przynajmniej jeden język obcy. Dobra organizacja pracy i szybkie podejmowanie decyzji jest równie istotne. Spedytor ma styczność z klientem, a więc musi być komunikatywny i otwarty. Dobrze widziane są także umiejętności negocjacyjne. Musi to być osoba wzbudzająca zaufanie, ale także chętna do nauki. Prawo transportowe i przepisy prawne cały czas się zmieniają, a więc trzeba na bieżąco śledzić wszystkie nowinki.
Ile zarabia spedytor?
Spedytor zarobki może mieć różne. Przede wszystkim wysokość wynagrodzenia zależna jest od stażu pracy i doświadczenia. Również wykształcenie może wpłynąć na zarobki. Wyższą pensję mogą otrzymać osoby zatrudnione w firmach międzynarodowych lub tych, które znajdują się na terenie dużych miast. Zarobki w zachodniej części kraju w porównaniu do wschodniej mogą także się różnić, co może wpłynąć na ostateczną pensję. Wyższe zarobki oferują większe firmy lub firmy o zasięgu międzynarodowym. Średnio w tym zawodzie zarabia się ponad 4000 złotych. W niektórych województwach ta kwota jest wyższa czasami nawet o 50%, a więc warto poszukać firm z różnych regionów kraju. Pomocny może być również poniższy filmik.